top of page

Honda Kanada'ya Elektrikli Araç Ve Batarya Tesisi Kuruyor

Kanada'nın Otomotiv Sektörüne Dev Yatırım: Honda'nın Elektrikli Araç Tesisi Planları
Honda
Honda

Honda, Ontario'da, yaklaşık 15 milyar Kanada doları (11 milyar ABD doları) yatırım hacmine sahip dev bir elektrikli araç ve batarya tesisi kurma kararı aldı. Bu yeni tesisin yıllık üretim kapasitesi 240 bin araç olacak ve 2028'de faaliyete geçmesi planlanıyor.


Firma, Kanada hükümetiyle sübvansiyon alımı üzerine görüşmeler yürütüyor ve yerel batarya üretimiyle maliyetleri yüzde 20 oranında düşürmeyi hedefliyor. Honda Başkanı Mibe Toşihiro, Ontario'da düzenlenen basın toplantısında, bu yatırımın Kanada'nın elektrifikasyon çabalarını hızlandıracağını ve elektrikli araçları maliyet açısından daha rekabetçi hale getireceğini belirtti.


Kanada Başbakanı Justin Trudeau, Honda'nın bu üretim planını "Kanada tarihindeki en büyük otomobil yatırımı" olarak nitelendirdi ve bu yatırımın ülkede 1000'den fazla istihdam yaratacağını vurguladı. Trudeau, bu yatırımın Kanada'nın imalat sektörüne güven verdiğini ve ekonomiyi büyütüp çevreyi koruduğunu ifade etti. Honda Yöneticisi Aoyama Şinci, Honda'nın 2040'a kadar Kuzey Amerika'daki tüm satışlarının elektrikli araç veya yakıt hücreli araçlardan oluşacağını açıkladı.Comments


bottom of page