top of page

Avrupa'da Elektrik Fiyatlarındaki Gerileme Ve Gelecek Beklentileri

**Güneş Enerjisi Değişkenliği ve Elektrik Piyasaları: Mayıs Ayı Analizi**
AleaSoft
AleaSoft

AleaSoft Enerji Tahminleri'nin analizine göre, Avrupa'nın önde gelen elektrik piyasalarının çoğunda, Mayıs ayının ilk haftasında fiyatlar geriledi. Tek istisna, Portekiz ve İspanya'nın oluşturduğu İberya piyasasıydı, burada ise fiyatlar diğer bölgelere kıyasla daha düşük seyretti.

AleaSoft Enerji Tahminleri'nin analizine göre, Mayıs ayının ilk haftasında Avrupa'nın önde gelen elektrik piyasalarının çoğunda haftalık fiyatlar geriledi. Fransa ve İskandinav piyasaları, bir önceki haftaya kıyasla %44 ve %49 gibi büyük düşüşler yaşayarak en dikkat çekici fiyat azalışlarına sahne oldu. Belçika, İngiltere, Hollanda, Almanya ve İtalya piyasalarında da haftalık fiyatlar geriledi. Ancak, İspanya ve Portekiz'den oluşan İberya pazarında bir istisna görüldü. Bu iki ülkede haftalık fiyatlarda %11 ve %13'lük artışlar yaşandı. Bununla birlikte, 28,33 € (30,44 $)/MWh ve 28,34 €/MWh ile İberya pazarı, üst üste on üçüncü haftada en düşük haftalık ortalamalara sahip oldu. İtalya ve İngiltere piyasaları geçen hafta sırasıyla 80,48 €/MWh ve 82,83 €/MWh ile en yüksek haftalık fiyat ortalamalarına ulaştı. Diğer beş piyasanın haftalık fiyat ortalamaları ise 65€ (69,83$)/MWh'in altında kaldı.

AleaSoft'un analizine göre, ortalama gaz fiyatlarında hafif bir düşüş ve çoğu piyasada artan rüzgar enerjisi üretimi, elektrik fiyatlarını aşağı yönlü etkiledi. Ayrıca, elektrik talebindeki azalış da bu düşüşte rol oynadı ve tüm büyük elektrik piyasalarında gözlemlendi. AleaSoft, talep düşüşünü çoğu ülkede kutlanan 1 Mayıs Uluslararası İşçi Bayramı tatiline ve neredeyse tüm pazarlarda ortalamaların artan sıcaklıklarına bağlıyor.


Mayıs ayının ikinci haftasında, rüzgar ve güneş enerjisi üretimindeki düşüşün etkisiyle, AleaSoft, elektrik fiyatlarının çoğu piyasada artabileceğini öngörüyor.Tüm Avrupa piyasalarında 1 Mayıs ve 5 Mayıs tarihlerinde negatif elektrik fiyatları kaydedilirken, İngiltere, İtalya ve İskandinav piyasalarında bu durum değişmedi. Almanya, Belçika ve Hollanda piyasalarında da 2 Mayıs'ta negatif fiyatlar görüldü. Geçen hafta kaydedilen en düşük saatlik fiyat, 1 Mayıs'ta 13:00-15:00 saatleri arasında Hollanda piyasasında gerçekleşti ve -200€/MWh olarak ölçüldü. Bu, geçen Temmuz ayının başından bu yana Hollanda piyasasındaki en düşük fiyatı temsil ediyordu.


Mayıs ayının ilk haftasında Almanya ve İtalya piyasalarında güneş enerjisi üretimi art arda ikinci hafta sırasıyla %11 ve %15 oranında arttı. İtalya piyasası, 5 Mayıs'ta 134 GWh'lik üretimle ülkede güneş enerjisi üretiminde tüm zamanların rekorunu kırdı. Portekiz, üst üste ikinci hafta günlük güneş enerjisi üretim rekorunu kırdı. Bu rekor, 4 Mayıs'ta 18 GWh olarak kaydedildi, ancak hafta boyunca güneş enerjisi üretimi %8 oranında düştü. İspanya ve Fransa piyasaları da güneş enerjisi üretiminde bir önceki haftaya göre sırasıyla %0,5 ve %13'lük bir düşüş yaşadı. AleaSoft, Mayıs ayının ikinci haftasında güneş enerjisi üretiminin İtalya ve İspanya'da azalacağını, ancak Almanya'da artmaya devam edeceğini öngörüyor.


Comments


bottom of page