top of page

Yüzer Güneş Panelleri Ülkelerin Tüm Elektrik İhtiyacını Karşılayabilir

Yüzen Güneş Panellerinin Küresel Enerji Dönüşümünde Rolü: Araştırmanın Bulguları ve Stratejik Önemi
Güneş Paneli
Güneş Paneli

Bangor Üniversitesi, Lancaster Üniversitesi ve Birleşik Krallık Ekoloji ve Hidroloji Merkezi'nin bir araştırmasına göre, yüzen güneş panelleri, belirli ülkelerin elektrik taleplerinin karşılanmasında önemli bir rol oynayabilecek potansiyele sahip. Bangor Üniversitesi, Lancaster Üniversitesi ve İngiltere Ekoloji ve Hidroloji Merkezi'nden araştırmacılar, dünya çapındaki 68 bin göl ve rezervuarı analiz ederek, bu su kütlelerinin sadece yüzde 10'unu kapsayan yüzer güneş enerjisi sistemlerinin yılda 1302 TWh enerji üretebileceğini belirtti.


Araştırmanın lider yazarı Dr. Iestyn Woolway, yüzer güneş panellerinin enerji üretiminde sağladığı açık faydaları vurgulayarak, "Yüzer güneş panellerinin doğal bir göl ekosistemini nasıl etkileyebileceğine dair henüz tam bir anlayışa sahip değiliz. Ancak bu teknolojinin enerji üretimindeki potansiyeli oldukça açık. Dolayısıyla bu teknolojinin güvenle benimsenebilmesi için bu araştırmayı uygulamaya koymamız gerekiyor." şeklinde konuştu. Pratik uygulama bağlamında yapılan araştırma, Papua Yeni Gine, Etiyopya ve Ruanda gibi ülkelerin elektrik ihtiyaçlarını yüzen güneş panelleri aracılığıyla tam olarak karşılayabileceklerini ortaya koydu. Bolivya ve Tonga gibi diğer ülkelerde ise yüzen güneş panellerinin potansiyel olarak ihtiyaçlarının neredeyse tamamını, sırasıyla yüzde 87 ve yüzde 92 oranlarında karşılayabileceği belirtildi. Dünya genelinde, özellikle Afrika, Karayipler, Güney Amerika ve Orta Asya'daki birçok ülkenin yıllık elektrik ihtiyacının yüzde 40 ila yüzde 70'ini yüzen güneş panelleriyle karşılayabileceği bulgusu ön plana çıktı. Finlandiya ve Danimarka gibi daha az güneşli bölgelerde dahi, yüzen güneş panellerinin elektrik talebine sırasıyla yüzde 17 ve yüzde 7 oranlarında katkıda bulunabileceği tespit edildi.


Araştırmanın ortak yazarı Profesör Alona Armstrong, yüzen güneş panellerinin dağıtımının stratejik önemini vurgulayarak, "Yaptığımız çalışmalar, dünya genelinde yüzen güneş panelleri için büyük bir potansiyelin olduğunu gösteriyor. Ancak bu dağıtımların stratejik olması gerektiğini, enerji güvenliği, doğa ve toplumun yanı sıra Net Sıfır hedefleri açısından sonuçları dikkate alarak belirtiyoruz." açıklamasını yaptı.Comments


bottom of page