top of page

Yüzen Güneş Paneller ile Yenilenebilir Enerji Devrimi

Yüzen Güneş Panelleri: Yenilenebilir Enerjiye Yolculuk

Yüzen Güneş Panelleri
Yüzen Güneş Panelleri

Verimli ve uyarlanabilir güneş enerjisi çözümleri arayışındaki Portekizli SolarisFloat şirketi, yüzer güneş panellerinin geliştirilmesine öncülük ediyor. Güneş panelleri, potansiyel olarak güneş ışığını dinamik olarak takip ederek yenilenebilir enerji üretiminde devrim yaratabilir. Bu yaklaşım, özellikle bulutlu havalarda maksimum kapasitelerinin ortalama %10-%25'ini üretebilen güneş panellerinin doğasında var olan sınırlamaları ortadan kaldırmayı amaçlıyor. SolarisFloat'un teknolojisinin temelinde, güneş ışınlarını gün boyunca takip edebilen elektrikli motorlarla donatılmış yüzen güneş tarlası adaları bulunuyor. Bu adalar, güneş panelleri için farklı eksen tasarımlarına sahiptir, bu da optimum açıya izin vererek güneş ışığını etkili bir şekilde yakalamalarını sağlar. Bu özellikler, güneş panelleri tarafından üretilen toplam enerjinin sadece küçük bir kısmını yaklaşık yüzde yarımından daha azını kaplamaktadır.


SolarisFloat'un baş teknik mühendisi Antonio Duarte, "Daha fazla insan yüzen güneş enerjisinin varlığından haberdar olacak" dedi. "Bu bir fırsat ve dünyaya bir şeylerin değişebileceğini ve mümkün olduğunu göstermek için bu fırsatları değerlendirmeliyiz."


SolarisFloat, enerji üretimini artırmanın ötesinde, teknolojisinin su buharlaşmasını %60'a kadar azaltmak ve su yüzeyine düşen gölgeler sayesinde zararlı alg büyümesini azaltmak gibi ek çevresel faydalarını vurguluyor. Hollanda'da halihazırda bir yüzer güneş enerjisi çiftliği kurulmuştur. NHL hokey sahası büyüklüğünde 15,543 feet karelik bir alanı kaplıyor ve 73 kilowatt'lık bir tepe gücü üretiyor. Duarte, "Sürdürülebilir olmak için sorumlu olmak zorundasınız," dedi. "Eğer gölün kendisini bozmazsanız, gölde yaşam devam edecektir. Suyu insanlarla ve çevreyle paylaşabilirsiniz ama aynı zamanda enerji de üretebilirsiniz."Mevcut uygulama yoğun alan gerektiriyor gibi görünse de, uzmanlar bu teknolojide büyük bir potansiyel öngörüyor.


Singapur Güneş Enerjisi Araştırma Enstitüsü'ndeki çalışmalar, dünya çapındaki insan yapımı rezervuarların sadece %10'unun yüzer güneş enerjisi çiftlikleriyle kaplanmasının 20 terawatt'lık bir kurulu kapasite sağlayabileceğini gösteriyor. Gezegen şu anda yılda yaklaşık 17,7 terawatt enerji tüketiyor.


Yüzer güneş enerjisi çiftlikleri, geleneksel güneş enerjisi tesislerine kıyasla daha az arazi kullanımıyla çevreci çözümler sunarak yeşil enerji savunucularından övgü alıyor. Leiden Üniversitesi'nin araştırmasına göre, güneş enerjisi çiftlikleri eşdeğer enerji üretimi için kömür santrallerine kıyasla 45 kat, fosil yakıtlı elektrik santrallerine göre ise 100 kat daha az araziye ihtiyaç duymaktadır. Antonio Duarte, "Yenilenebilir enerji üretimi tüm dünyada artacak. Güneş enerjisi kurulumları karadan çok su üzerinde artacak. Neden mi? Çünkü kara çok değerli bir varlık haline geliyor." Analistler, gelecekteki yıllarda hızla artması beklenen yüzer güneş enerjisi teknolojisinin umut verici bir geleceğe sahip olduğunu öne sürüyor. Transparency Market raporuna göre, sektörün değeri önümüzdeki on yıl içinde yılda %43'lük bir büyüme oranıyla artarak 2031 yılına kadar 24,5 milyar dolara ulaşabilir.Comments


bottom of page