top of page

Yenilikçi İç Mekan Güneş Enerjisi Hücresi tanıtıldı

Güncelleme tarihi: 8 Şub

Ambient Photonics, CES 2024'te Yenilikçi Güneş Enerjisi Çözümlerini Tanıttı: Çift Yüzeyli Güneş Pili ve DSSC'ler

Ambient Photonics, CES 2024 fuarında yeni enerji çözümlerini sergiliyor. Şirket, devrim niteliğindeki moleküllerle DSSC'leri (dye-sensitized solar cells) geliştirdiğini ve rakip çözümlere göre üç kat daha fazla enerji sunduğunu iddia ediyor. Bates Marshall, Amazon'un Climate Pledge Fund tarafından desteklenen şirketin CEO'su, "Bağlı elektronik cihazlar sürekli güç gerektiriyor ve bu genellikle tek kullanımlık veya şarj edilebilir pillerle sağlanıyor" diyor. Yeni güneş enerjisi hücresi, bu ihtiyacı ortadan kaldırmayı amaçlıyor.


Yeni Güneş Pilleri
DSSC-Dye-Sensitized Solar Cells

Ambient Photonics, ilk çift yüzeyli güneş enerjisi hücresini Las Vegas'taki CES 2024'te sergiliyor. Bu teknoloji, güneş panellerinin hem önünden hem de arkasından aynı anda ışık enerjisi toplamasına izin veriyor. Ambient Photonics'in Low-Light Indoor Bifacial Solar Cell teknolojisi, cihazın her iki taraftan da güç alarak daha fazla enerji üretebileceği anlamına geliyor. Örneğin, bir uzaktan kumandaya entegre edildiğinde, cihaz yukarı veya aşağı bakıyor olsa bile bir sehpanın üzerinde kendine yetebilir.

Çift yüzeyli güneş hücresi, ışığı hem ön hem de arka taraftan topluyor. Şirket, ön yüzey hücrelerinin bilinen gücünün %100'ünü sağlarken, arka yüzeyin en az %50'sini ön tarafın enerjisinin bir kısmını sağladığını bildiriyor.


Ambient, metal içermeyen ve sentetik organik boyalara sahip olduğu için güneş hücrelerinin sadece güneş ışığı değil, iç mekan ışıkları da dahil olmak üzere floresan ve LED gibi kaynaklardan da performans gösterebildiğini ifade ediyor. Pillerin yerine geçmeyi hedefleyen Ambient Photonics, üreticilerin çok daha kompakt ve hafif ürünler tasarlayabileceğini belirtiyor.


Çift Yüzeyli Güneş Hücresi
Low-Light Indoor Bifacial

Şirket, önde gelen üreticileri teknolojisinin potansiyelini fark etmeye ve güneş pillerini ana akım elektronik cihazlara entegre etmeye ikna ettiğini iddia ediyor. CES 2024'te Ambient Photonics standında Universal Electronics ve Chicony çözümleri de yer alacak. Ayrıca, perakendeciler için yeni nesil elektronik raf etiketlerine güneş pillerini entegre etmek üzere E Ink ile iş birliği yaptıklarını açıkladılar.

Ambient Photonics, 2023 sonbaharından itibaren Kaliforniya'nın Scotts Valley bölgesinde bulunan 43.000 metrekarelik Fabrika üretim tesisinden iç mekan düşük ışık hücrelerinin büyük ölçekli sevkiyatlarını yapmaya başladı. Bu tesis, güneş enerjisi hücresi veya diğer adıyla güneş enerjisi hücresinin istenen şekil veya boyutta üretilebileceği bir kapasiteye sahip.


Comments


bottom of page