top of page

Yenilenebilir Enerji Sektöründe Geleceğin İş Gücünü Yaratmak

Yenilenebilir Enerji Sektöründe Kaliteli İş Gücü Oluşturma ve Politika Önerileri
Yenilenebilir Enerji
Yenilenebilir Enerji

Avrupa Beceri Yılı'nın sona ermesinin ardından, Yenilenebilir Enerji Becerileri ortaklığı, Avrupa Komisyonu'na yenilenebilir enerji becerilerine ve işgücü oluşturmaya öncelik vermesi gerektiğini belirtti. Ortaklık, özellikle teknik, bilimsel ve mühendislik alanlarında yenilenebilir enerji kariyerlerinin görünürlüğünü ve cazibesini artırmaya yönelik politika geliştirilmesi çağrısında bulunuyor. Avrupa Beceri Yılı'nın sona ermesiyle birlikte, Yenilenebilir Enerji Becerileri ortaklığı, beceri eksikliklerini gidermeye yönelik 4 ana başlıkta 18 öneri içeren bir rapor yayımladı.


Ortaklık, Avrupa Komisyonu'nu aşağıdaki gibi 18 politika önerisiyle acil ve kararlı adımlar atmaya davet ediyor:


- Yenilenebilir enerji alanında iş gücü eğitimini sanayi önceliği haline getirmek.

- Beceri politikaları konusunda sosyal ve endüstriyel ortaklarla kapsamlı bir diyalog kurmak.

- Öğrenciler ve iş arayanlar arasında farkındalık yaratmak ve daha fazla işçi çekmek için ulusal düzeyde bilinçlendirme kampanyaları düzenlemek.

- İzin, etki değerlendirmesi ve teknik düzenlemeler gibi alanlarda eğitim programlarının geliştirilmesini desteklemek. SolarPower Europe Kıdemli Politika Danışmanı Jonathan Bonadio, "İki yönlü bir zorlukla karşı karşıyayız: Yenilenebilir enerji sektörüne daha fazla işçi kazandırırken aynı zamanda yüksek kalitede beceriler geliştirmeliyiz. Bu öneriler, AB politika yapıcılarına geleceğin nitelikli yeşil iş gücünü oluşturma konusunda gerekli rehberliği sağlayacaktır. Yenilenebilir Enerji Becerileri Ortaklığı gibi paydaşlar bu konuda destek vermeye hazır." dedi.


EUREC Kıdemli Yüksek Lisans Programı Yöneticisi Nathalie Richet ise, "Ortaklığımız, yenilenebilir enerji sektöründeki beceri açığını kapatmak amacıyla farklı paydaşları bir araya getiriyor. Bu çabamızda bize yardımcı olmak isteyen tüm katılımcıları memnuniyetle karşılıyoruz ve önerilerimizi ulusal, bölgesel ve yerel düzeylerde de yaygınlaştırmayı hedefliyoruz." açıklamasını yaptı. GCP Avrupa Genel Sekreteri Oliver Jung ise, "Avrupa Beceri Yılı süresince, Avrupa genelindeki başarılı eğitim programlarına dair en iyi uygulamaları topladık ve bunları paylaşmaya ve tanıtmaya başlayacağız. Ancak uygulama hâlâ büyük bir zorluk olmaya devam ediyor. Bu nedenle, bir sonraki Komisyona Avrupa Beceri On Yılı ilan etme çağrısında bulunuyoruz." diye konuştu.Commentaires


bottom of page