top of page

Yenilenebilir Enerji "Enerji Dönüşümü Fonu"nun Lansmanı Duyuruldu

Schroders Capital Yarı Likit Enerji Dönüşümü Fonu ile Yatırımcılarına Geniş Erişim Sağlıyor

Temsili Görsel
Temsili Görsel

Schroders Capital'in uzman yenilenebilir enerji ve enerji dönüşümü altyapı yöneticisi Schroders Greencoat, Schroders Capital Yarı Likit Enerji Dönüşümü Fonu'nun lansmanını duyurdu. Fon yelpazesine yapılan bu yeni ekleme, müşteriler arasında enerji dönüşümü yatırım çözümlerine yönelik artan talebi karşılıyor. Yarı Likit Enerji Dönüşümü Fonu, Schroders Capital'in müşterilerin özel varlık çözümlerine ve enerji dönüşümü yatırımlarına erişimini artırmayı amaçlayan genişleyen yarı likit fon paketinin bir parçasıdır. Yarı likit yapısı, Schroders Greencoat'un likit olmayan altyapı varlıklarına uzun vadeli bir perspektifle yatırım yapmasına olanak tanırken, yatırımcılara esneklik ve operasyonel basitlik sağlar.

 

Schroders Greencoat'un yenilenebilir enerji ve enerji dönüşümü altyapı sektöründeki on yılı aşkın kapsamlı uzmanlığından yararlanan ve SFDR düzenlemeleri kapsamında Madde 9 olarak kategorize edilen aktif olarak yönetilen fon, enerji dönüşümünü destekleyen çeşitli varlıklara sermaye aktaracak. Fon, öncelikle büyük ölçekli rüzgar çiftlikleri ve güneş parkları gibi yenilenebilir enerji üretim varlıklarının yanı sıra temiz hidrojen, pil depolama, bölgesel ısıtma, şarj altyapısı, elektrik şebekeleri ve karbon yakalama sektörleri dahil olmak üzere enerji dönüşümünü destekleyen diğer altyapılara yatırım yapacak. ABD ve Avrupa'ya odaklanan fon, sermayeyi küresel olarak çeşitli teknolojilere ve proje aşamalarına stratejik olarak dağıtmayı ve %10'un üzerinde brüt getiri hedefiyle riske göre ayarlanmış getirileri hedeflemeyi amaçlıyor.

 

Schroders Greencoat Portföy Yöneticisi Duncan Hale, enerji dönüşümü temasının müşterilerin portföyleri için önemini vurgulayarak, "Bu fon, özel varlıklara erişimi genişletme ve doğrudan enerji dönüşümü altyapısına tahsis ederek müşterilerimiz için pozitif getiri sağlama taahhüdümüzü vurgulamaktadır" dedi.

 

Hale ayrıca şunları söyledi: "Semi Liquid Energy Transition Fund ile bu gelişime katkıda bulunmaktan gurur duyuyoruz. Schroders Greencoat'un başarılı geçmişini ve on yıllık deneyimini temel alarak, enerji dönüşümü devrimini desteklerken yatırımcılarımıza değer sunma becerimize güveniyoruz."

 

Bu lansman, Schroders Capital'in ilk altyapı ve altıncı yarı likit fonunu işaret ediyor ve portföyünü özel sermaye, girişim sermayesi, gayrimenkul ve etki yatırımları arasında daha da çeşitlendiriyor. AUM'si 30 Haziran 2023 itibariyle 1,4 milyar dolar olan Schroders Capital'in yarı likit yelpazesi, yatırımcılara çeşitli yatırım fırsatları ve sürdürülebilir, uzun vadeli büyümeye giden bir yol sunuyor.Comments


bottom of page