top of page

Yeni Dönem İBB'de Elektrikli Metrobüslerin Test Sürüşleri Başladı

İstanbul'da Metrobüsler Yenileniyor: Elektrikli Araçlar Yola Çıkıyor!

İstanbul
İstanbul

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), Beylikdüzü’nden Kadıköy’e uzanan 52 kilometrelik metrobüs hattında yaşanan yoğunluğu azaltmak amacıyla çevreci ve yenilikçi bir adım atıyor. Tamamen elektrikli yeni nesil metrobüsler, 1 Nisan 2024'ten itibaren test sürüşlerine başladı.

Dizel metrobüslere göre yüzde 60 oranında daha tasarruflu olan bu metrobüsler 100 kilometre sonunda 2 buçuk milyon liranın tasarruf edilmesine olanak sağlayacak.


İBB'nin açıklamasına göre, Tamamen elektrikli metrobüs yatırımı sayesinde 300 tonluk karbondioksit salınımının önüne geçilmesi hedefleniyor. Bununla beraber 420 yolcu kapasiteli olan metrobüslerin sessiz çalışması sayesinde kentte oluşan ses kirliliğinin azaltılması hedefler arasında. Megakentteki toplu ulaşımın en önemli unsurlarından biri, metrobus hattıdır. Beylikdüzü’nden Söğütlüçeşme’ye kadar uzanan 52 kilometrelik hat, 2 kıtayı birbirine bağlayan önemli bir ulaşım ağıdır ve günlük olarak yaklaşık 1 milyon yolcu taşımaktadır.


Yeni metrobüsler, hem önünde hem de arka tarafında bulunan sürücü kabini sayesinde aracın çift yönlü sürüş yapmasını sağlar, böylece manevra yapmadan dönüşler yapılabilir.

Yeni elektrikli metrobüsler, sadece 20 dakikalık bir şarjla tam 50 kilometre yol gidebilir.

4 vagonlu ve 420 yolcu kapasiteli olan bu metrobüsler, eskiden mümkün olan en fazla 280 kişilik kapasiteyi aşarak 420 yolcu taşıma kapasitesine sahiptir.


Elektrikli Metrobüs İçi
Elektrikli Metrobüs İçi

Metro İstanbul Genel Müdürü Özgür Soy, elektrikli metrobüslerin raylı sistem olanaklarını metrobüs hattına taşımayı hedeflediklerini açıklarken, şu ifadeleri kullanmıştır, “Yeni nesil metrobüsler şoföre bağlı kazaları önleyecek şekilde otonom sürüşe sahip. 12 farklı motoru var, lastiği bile patlasa 40 kilometre yoluna devam edebiliyor. Buradaki esas amacımız yurtdışından teknoloji transferiyle tamamen yerli üretim yapmak. Üretici firma da buna çok açık, inşallah bunun çalışmalarına başlayacağız. Testlerin olumlu sonuçlanacağını hevesle bekliyoruz.”dedi.


İstanbul'da ulaşımın yeni dönemi başlıyor. Elektrikli metrobüsler, daha sürdürülebilir ve çevreci bir ulaşım alternatifi sunarken, yoğunluğu azaltarak şehirdeki ulaşımı daha verimli hale getirecek.


Comentarios


bottom of page