top of page

Xiaomi, Elektrikli Araç Sektöründe Tesla'ya Karşı Hamle Yapıyor

Xiaomi'nin Yeni Elektrikli Otomobili: SU7'nin Göz Alıcı Özellikleri

Xiaomi SU7
Xiaomi SU7

Çin merkezli akıllı telefon üreticisi Xiaomi, bu ayın sonlarında Tesla'ya yeni bir meydan okumayla dikkat çekecek. Amerikan elektrikli araç devine rakip olacak yeni bir modelin piyasaya sürülmesi bekleniyor. Xiaomi CEO'su Lei Jun, X platformunda yaptığı açıklamada, gelişmiş bir  elektrikli araç olan SU7 modelinin 28 Mart'ta Çin'de piyasaya sürüleceğini duyurdu. Bu duyuru, Apple'ın kendi elektrikli ve otonom otomobil üretimi hedeflerini iptal etmesinden sadece birkaç hafta sonra geldi. Xiaomi'nin bu hamlesi,  elektrikli araç endüstrisindeki rekabeti daha da kızıştıracak gibi görünüyor. Bloomberg'in aktardığına göre, Lee'nin geçen yıl  elektrikli araçların duyurusunda doğrudan Elon Musk'ı hedef aldığı ve şirketin amacının Porsche ve Tesla seviyesinde bir otomobil üretmek olduğu belirtiliyor.

Lee, SU7'nin, Porsche ve Tesla gibi lüks markalarla rekabet edecek şekilde tasarlandığını ve süper elektrik motoruyla daha yüksek hızlara ulaşabileceğini ifade etti. Üretim aşamasında olan ve birkaç ay içinde Çin pazarına sunulması planlanan yeni  elektrikli aracın fiyatları henüz belirlenmedi.


Business Insider'ın raporuna göre, SU7 hakkında şu ana kadar bilinen özellikler ortaya çıktı. Xiaomi, SU7'nin 800 kilometre (500 mil) menzile sahip olduğunu belirtti; bu, Porsche Taycan'ın yaklaşık 246 mil menzile sahip olmasından oldukça fazla. Ayrıca, SU7, rakiplerini geride bırakacak şekilde tasarlanmış olan 664 beygir gücüne kadar çıkabilen bir performansa sahip. Yeni Çin otomobilinde elektrikli motor seçenekleri de bulunacak. İlk olarak 295 beygir gücünde bir V6 ve 664 beygir gücünde bir V6 mevcut olacak. Bu, Porsche Taycan'ın 616 beygir gücü değerini ve Tesla Model 3 ve Model Y'nin 455 beygir gücü değerini geride bırakıyor. SU7 bataryası, 15 dakika içinde tamamen şarj olacak şekilde tasarlanmıştır. Xiaomi, otomobilin 101 kWh CATL hücresinin, elektrikli araçlar için hızlı şarjda ileri seviye olan 800 volt şarja izin verdiğini belirtti.


Xiaomi'nin ilk  elektrikli araç SU7'nin üretimi, Pekin'deki yıllık 200.000 araç kapasiteli bir fabrikada gerçekleştirilmesi planlanıyor. Bu otomobil, Xiaomi'nin Çin devletine ait otomobil üreticisi BAIC Group ile ortak girişim yoluyla üretilecek. Araç üç farklı renkte sunulacak: deniz mavisi, metalik gri ve yeşil. Xiaomi SU7, saatte 100 kilometreye (yaklaşık olarak saatte 62 mil) hıza ulaştırıyor. Bu da, sıfırdan 60 mil/saat hıza üç saniyeden daha kısa bir sürede ulaşabildiği anlamına geliyor.


Xiaomi SU7
Xiaomi SU7

Raporlara göre, otomobil Xiaomi'nin akıllı telefon cihazlarıyla entegre çalışacak ve bu entegrasyon muhtemelen birçok alıcının ilgisini çekecek.Comments


bottom of page