top of page

Uluslararası Enerji Ajansı Elektrikli Araç Satışlarında Rekor Bekliyor

Uluslararası Enerji Ajansı (IEA), bu yıl elektrikli araç ve tak-çalıştır hibrit araç satışlarının geçen yıla göre %20 artarak rekor seviyeye ulaşmasını öngörüyor.
Elektrikli Araç
Elektrikli Araç

IEA'nın tahminlerine göre, bazı pazarlarda büyüme hızının yavaşlamasına rağmen, 2024 yılında elektrikli ve tak-çalıştır hibrit otomobil satışları yeni bir küresel rekor kıracak. IEA, 2024 yılında, 2023'e göre %20'den fazla bir artışla 17 milyon bataryalı elektrikli ve tak-çalıştır hibrit aracın satılacağını açıkladı. Ayrıca, IEA, 2024 yılının ilk çeyreğinde elektrikli ve tak-çalıştır hibrit araç satışlarının 2020'nin tamamından daha yüksek olduğunu belirtti.


Türkiye'de 2023 yılında toplam elektrikli araç satışları bir önceki yıla göre 8 kat artarak 68 bin 700'e yükseldi. Bu satışların 66 bini BEV (Sadece Elektrikli Araçlar), 2 bin 700'ü ise PHEV (Tak-Şarj Hibrit Araçlar) olarak gerçekleşti. Böylece, Türkiye'de toplam elektrikli araç stoku 2023 sonunda 82 bin seviyesine ulaştı. IEA ayrıca, fiyatların düşmesiyle 2030'a kadar çoğu elektrikli otomobilin benzinli eşdeğerleriyle aynı fiyata mal olacağını belirtti.


Tesla, dünyanın en büyük bataryalı elektrikli otomobil üreticisi olarak, en yakın rakibi olan Çinli üretici BYD gibi rakiplerinin sert rekabetiyle mücadele ederken, hafta sonu fiyatlarını düşürdü. Otomobil üreticileri, elektrikli otomobillere yönelik talep artışının yavaşladığı ve rekabet edebilmek için indirim yapmak zorunda kaldıkları konusunda endişelerini dile getirdi. IEA, bu durumun bazı otomobil üreticilerine zarar verebileceğini ancak düşük fiyatların da geçişi hızlandırabileceğini belirtti. IEA Başkanı Fatih Birol, satışların bazı ülkelerde diğerlerine göre daha güçlü olduğunu kabul etti, ancak geçiş için net bir ivme olduğunu da sözlerine ekledi. IEA'ya göre, "Küresel elektrikli araç devrimi hız kesmek yerine yeni bir büyüme evresine hazırlanıyor gibi görünüyor. Batarya üretimine yapılan yatırım dalgası, elektrikli araç tedarik zincirinin otomobil üreticilerinin iddialı genişleme planlarını karşılayacak şekilde ilerlediğini gösteriyor. Sonuç olarak, elektrikli araçların yollardaki payının hızla artmaya devam etmesi bekleniyor," dedi.Comentarios


bottom of page