top of page

Türkiye Yenilenebilir Enerjideki Potansiyeliyle Geleceğe Yön Veriyor

Türkiye'nin Yenilenebilir Enerji Potansiyeli ve Gelecek Hedefleri
Enerji Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, Türkiye'nin artan elektrik ihtiyacını karşılamak üzere önemli projeler üzerinde çalıştıklarını vurguladı. Bayraktar, "Türkiye'nin yenilenebilir enerji alanında büyük bir potansiyeli var. Güneş, rüzgar, jeotermal ve biyokütle enerjisi gibi kaynakların tamamından yararlanmayı hedefliyoruz," dedi. Bayraktar, St. Petersburg Uluslararası Ekonomi Forumu (SPIEF) kapsamında gerçekleştirilen “Geleceğin teknolojik ekosistemi: İnsanlık ve gezegenin faydası için” oturumunda konuştu. Türkiye'de vatandaşlara güvenilir ve ekonomik enerji sağlamayı öncelik haline getirdiklerini belirten Bayraktar, bu hedefe çevreye duyarlı bir şekilde ulaşmaya çalıştıklarını ifade etti.


Bayraktar, görevlerin her geçen gün daha da zorlaştığını vurgulayarak, “Günümüzde her şeyin daha fazla elektrikli hale geldiği bir dünyada yaşıyoruz. Birçok şirket ulaşım, gıda, sanayi ve dijital teknolojilere yatırım yaparken, yapay zeka alanında da önemli ilerlemeler kaydediyor.” dedi. Bu değişimlerle birlikte sistemlerin elektrikli hale geldiğini belirten Bayraktar, "Aynı zamanda daha rekabetçi enerji kaynaklarına erişim sağlamak istiyoruz. Bu adımları atarken, enerji talebi de sürekli artıyor." dedi.


Türkiye’nin elektrik ihtiyacının her yıl ortalama yüzde 4 ila 5 arasında arttığını belirten Bayraktar, “Türkiye, yenilenebilir enerji konusunda büyük bir potansiyele sahip. Güneş, rüzgar, jeotermal ve biyokütle enerjisinden tam anlamıyla faydalanmayı hedefliyoruz.” şeklinde konuştu.Comments


bottom of page