top of page

Türkiye Yenilenebilir Enerji Gücünde Dünya Sıralamasında İlk 11'de

Türkiye'nin Yenilenebilir Enerji Hedefleri ve Stratejileri
Yenilenebilir Enerji
Yenilenebilir Enerji

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, Uluslararası Yenilenebilir Enerji Ajansı'nın (IRENA) yayımladığı kurulu güç istatistiklerinde, Çin birinci sırada yer alırken, ABD ve Brezilya onu takip ediyor. Yenilenebilir enerji kurulu gücü sıralamasında Brezilya'yı sırasıyla Hindistan, Almanya, Japonya, Kanada, İspanya, Fransa ve İtalya izliyor. Önceki sıralamada 12'nci olan Türkiye, 58 bin 462 megavatlık kurulu güçle 11'inci sıraya yükseldi.


Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, açıklamasında Türkiye'nin yenilenebilir enerji sıralamasında dünya genelinde 11'inciliğe yükseldiğini vurguladı. Bayraktar, “Yenilenebilir enerjide dünya genelinde ilk 11'e girdik ve Avrupa'da 5'inci sıradayız. Türkiye, güneş enerjisi , rüzgar, hidrolik ve jeotermal kaynaklarını belirli bir program çerçevesinde ekonomisine kazandırma hedefiyle ilerliyor.” ifadelerini kullandı.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, yenilenebilir enerji alanında her yıl 5 bin megavatlık yeni kurulu güç eklemeyi planladıklarını belirtti. "2035'e kadar 12 yıl boyunca her yıl güneş enerjisinde 3 bin 500 megavat, rüzgar enerjisinde ise 1500 megavat olmak üzere toplamda 60 bin megavatlık yeni kurulu güce ulaşmayı hedefliyoruz. 2024 Nisan itibarıyla 1400 megavatı aşmış durumdayız ve yıl sonunda 5 bin megavatlık hedefe ulaşacağımızı kesinlikle düşünüyoruz," dedi. Bayraktar, toplam 110 bin megavatlık kurulu gücün 25 bin megavatını güneş enerjisi ve rüzgar enerjisinin oluşturduğunu vurgulayarak şöyle devam etti: "Yıl sonunda bu 25 bin megavatlık kapasiteyi 30 bin megavata, 2025'te ise 35 bin megavata çıkarmayı planlıyoruz. 2035'e kadar ise bu kapasitenin yaklaşık 90 bin megavata ulaşmasını hedefliyoruz. Yenilenebilir enerji kaynaklarıyla ürettiğimiz elektrik sayesinde ithalatı azaltıyor ve 2053 Net Sıfır Karbon hedefimize adım adım yaklaşıyoruz. Yenilenebilir enerji ile ürettiğimiz her kilovatsaat elektrik, ithal ettiğimiz doğal gaz, kömür ve petrol miktarının azalması anlamına geliyor." dedi.Comments


bottom of page