top of page

Türkiye’nin İlk Yüzer Güneş Enerjisi Santrali Elektrik Üretimine Başladı

Elazığ'da Güneş Enerjisiyle Tarımın Geleceği: Yüzen Santraller Devreye Giriyor
Yüzer Güneş Enerjisi Santrali
Yüzer Güneş Enerjisi Santrali

Elazığ'da Devlet Su İşleri 9. Bölge Müdürlüğü tarafından Keban Baraj Gölü'ne kurulan 1 megavatlık Kuzova Yüzer Güneş Enerji Santrali (GES), gelecek ay elektrik üretimine başlayacak. 6 dönümlük alana yayılan bu santral, yıllık 1 milyon 806 bin kilovatsaat enerji üretmeyi hedefliyor. Elazığ'da, Devlet Su İşleri 9. Bölge Müdürlüğü tarafından Keban Baraj Gölü'ne kurulan 1 megavatlık Kuzova Yüzer Güneş Enerji Santrali (GES), gelecek ay elektrik üretimine başlayacak. Ayrıca, Keban Baraj Gölü kenarında bulunan 7 köyde, 47 bin 830 dekarlık araziyi sulamada kullanılan Kuzova Pompaj Sulama Tesisinin yanında 2 megavat kapasiteli bir başka GES de kuruldu. Bu yeni yatırım, güneş enerjisinden yararlanarak çiftçilerin sulama için kullandığı elektrik maliyetlerini düşürmeyi amaçlıyor.


DSİ 9. Bölge Müdürlüğü, Elazığ'ın Fatmalı köyü Beşevler mezrası mevkisindeki Keban Baraj Gölü üzerine Türkiye'nin ilk yüzer güneş enerjisi santralini kurdu. Bu santralden yıllık 1 milyon 806 bin kilovatsaat enerji üretilmesi hedefleniyor.Yüzer GES, 15 dönümlük alana kurulu olup, faaliyetteki 2 megavat kapasiteli karasal GES ile birlikte bölgede 47 bin 830 dekar arazinin sulanması için gereken enerjinin yaklaşık yüzde 40'ını karşılamayı hedefliyor.

Yüzer Güneş Enerjisi Santrali
Yüzer Güneş Enerjisi Santrali

DSİ 9. Bölge Müdürü Sebahattin Şamcı, Keban Baraj Gölü çevresinde üretim yapan çiftçilerin elektrik maliyetlerini azaltmak amacıyla bu projeyi hayata geçirdiklerini belirtti. Şamcı, Kuzova bölgesindeki çiftçilerin en büyük giderinin enerji olduğunu vurgulayarak, "Güneş enerjisinden faydalanmak için bir proje geliştirdik. İnşaat, karasal ve yüzer GES olarak iki aşamada başladı. Şu an 2 megavatlık karasal GES tamamlandı. 1 megavatlık yüzer GES ise kabul aşamasında. Türkiye'de ilk kez yüzer GES projesini Elazığ'da uyguladık," dedi.Bu projeden sonra, Türkiye'nin diğer barajlarında da yüzer GES üretiminin gündeme gelmeye başladığını belirten Şamcı, yeni çıkarılan kanunla göl ve barajlarda yüzer sistem enerji üretiminin önünün açıldığını ifade etti.


Şamcı, "Türkiye'deki ilk karasal GES projelerinden biri de Kuzova'da yapıldı. Yüzer GES de burada hayata geçirildi. Amacımız, karasal GES ile yüzer GES arasındaki enerji üretimini karşılaştırarak gelecekteki projeler için ön bir değerlendirme yapmak. Yüzer GES'lerin karasal GES'lere göre maliyeti biraz daha yüksek olsa da yaklaşık yüzde 15 daha fazla enerji elde ediliyor. Ayrıca, karasal GES'ler için 1 megavat kapasiteli sistemin 15 dönüm alan kaplaması gerekirken, yüzer GES'ler 6 dönüm alana sığabiliyor," dedi.DSİ 9. Bölge Müdürü Sebahattin Şamcı, yüzer GES sayesinde boş ve taşlık arazilerin tarıma kazandırılabileceğini belirtti. Ayrıca, yüzer GES'te 1840 panelin kullanıldığını kaydetti. Türkiye'de daha önce yüzer GES sistemleri denenmiş ancak başarıya ulaşamamıştı. "Başarıya ulaşan ilk projemiz Kuzova yüzer GES oldu. Bu projeyi özellikle Keban gibi güzel bir alanda gerçekleştirerek başarı sağladık ve Keban'ın büyümesini artırmayı amaçladık," dedi. Şamcı, yüzer GES sisteminin sucul yaşamı koruyarak su yüzeyindeki buharlaşmayı azaltmayı hedeflediğini ve bunun için Kocaeli Üniversitesi ile iş birliği yaptıklarını belirtti. Düzenli aralıklarla sudan alınan numunelerle yapılan analizlerde şu ana kadar herhangi bir olumsuzluk tespit edilmedi.


Şamcı, Kuzova GES'te şu anda 3 megavat kapasiteli bir enerji teknolojisinin inşa edildiğini ve bu projenin yıllık gelirinin yaklaşık 17 milyon liraya ulaştığını ifade etti. Bu sistem, çiftçilerin enerji maliyetlerini düşürerek onları desteklemeyi amaçlıyor. DSİ 9. Bölge Müdürü Sebahattin Şamcı, Kuzova GES'te 2024 yılı için öngördükleri enerji giderinin yaklaşık 33 milyon lira olduğunu belirtti. Planlanan 6 megavatlık GES'in 2 megavatının karasal, 1 megavatının yüzer GES olarak kurulduğunu ve kalan 3 megavatın da yüzer GES şeklinde inşa edileceğini söyledi. "Amacımız çiftçiyi destekleyerek, sulama sezonunda pompaları çalıştırmak için gereken enerjiyi yüzer ve karasal GES'lerden sağlayarak çiftçilerimize destek olmaktır," dedi.


Şamcı, kurulacak 3 megavatlık yüzer GES'in ihale aşamasında olduğunu belirtti. Yüzer güneş enerjisi santrali ve faaliyete geçen 2 megavat kapasiteli karasal GES ile bölgede 47 bin 830 dekar arazinin sulanması için gereken enerjinin yaklaşık yüzde 40'ının karşılanmasının hedeflendiğini ifade etti. Şamcı, yeni 3 megavatlık yüzer güneş enerjisi santrali ile Kuzova pompa istasyonunun enerji ihtiyacının yaklaşık %80'ini karşıladığını ifade ederek şunları söyledi: "Bu proje, Türkiye'nin ilerleyen yıllardaki kalkınmasına büyük katkı sağlayacak. Elazığ yönetimi, bu projenin gelişimine liderlik edecek. Haziran'ın ilk haftasında çiftçilerimizin su ihtiyacı ortaya çıkacak ve o zaman, bu enerjiyi kullanarak pompa istasyonunu aktive edeceğiz. Bundan sonra, çiftçilerimiz tarımsal üretimlerini desteklemek için gerekli olan her şeyi rahatlıkla yapabilecekler." Şamcı, yüzer güneş enerjisi santralinin doğu-batı yönünde konumlanmasıyla, gün ışığının tamamından en verimli şekilde faydalanacaklarını da belirtti.Comments


bottom of page