top of page

Türkiye'nin Güneş Enerjisi Potansiyelinde Dikkat Çekici Büyüme

Türkiye'nin Güneş Enerjisi Sektöründe Parlak Yükseliş: Rekor Artış ve Stratejik Odaklanma
Güneş Enerjisi
Güneş Enerjisi

Nisan ayında, Türkiye'nin güneş enerjisi kurulu gücünde yaklaşık 1,3 gigawattlık (GW) bir artışla rekor kırıldı. TEİAŞ verilerine göre, ülkenin güneş enerjisi potansiyeli, nisan sonunda önceki aya kıyasla 1,3 GW artarak 13,9 GW'a ulaştı. Bu, Türkiye'de güneş enerjisi potansiyeli bir ayda kaydedilen en büyük artış oldu.Türkiye, enerji alanında dışa bağımlılığını azaltma ve net sıfır emisyon hedefi doğrultusunda yenilenebilir enerji kaynaklarına daha fazla odaklanıyor.


Güneş Enerjisi Sanayicileri ve Endüstrisi Derneği (GENSED) Genel Sekreteri Hakan Erkan, Lisanssız Elektrik Üretim Yönetmeliği’ndeki değişikliklerin bu artışta önemli bir etkisi olduğunu belirtti. Önceden, lisanssız elektrik üretim tesislerinin tüketim tesisleriyle aynı dağıtım lisansı bölgesinde bulunması gerekiyordu; ancak bu kısıtlamanın kaldırıldığını hatırlatan Erkan, ilgili tesislere, üretim fazlasını satma imkanı tanındığını vurguladı. Erkan ayrıca, tesislerin kurulu gücünün iki katı kadar kurulum yapabildiğini de belirterek, “Bu düzenleme ile kurulumlar hızlandı. 100 ila 500 MW hatta daha büyük güçlerde lisanssız santral kurulum hakları verildi. Bu artışın lisanssız santrallerin devreye girmesiyle görüldüğünü düşünüyoruz” dedi. Erkan, Avrupa Birliği'nin “Yeşil Mutabakat” programı kapsamında Türkiye'nin sanayi sektörünün üretim yaparken karbon salımı yapmayarak veya nötrleyerek faaliyet göstermeyi hedeflediğini belirtti. İhracat yapan firmaların ihtiyacı olan elektriği yenilenebilir enerji kaynaklarından karşılamaya yönelik bir eğilim gösterdiğini vurgulayan Erkan, fabrikaların karbon ayak izini azaltmanın en hızlı yollarından birinin bu olduğunu söyledi. "Bu nedenle özellikle ihracat yapan firmalar, 1 Ocak 2026'dan önce elektrik ihtiyacını yenilenebilir enerjiden karşılamak için lisanssız güneş santralleri kurmaya başladı" şeklinde değerlendirme yaptı.


Erkan, bu gelişmelerle ilerleyen zamanlarda güneş enerjisi potansiyelinde yeni rekor artışlar olacağını öne sürerek, "Yatırımcıların aldığı çağrı mektupları sonucunda yüksek güçlerde santraller devreye girecek ve artışlar hız kesmeden devam edecek. Sayın Bakanımızın dile getirdiği her yıl 3,5 GW güneş enerjisi ve 1,5 rüzgar enerjisi santrali devreye alma hedefine bu şekilde çok rahat ulaşabileceğimizi düşünüyorum" şeklinde konuştu.Comments


bottom of page