top of page

Türk Şirketi Teksas'ta Güneş Paneli Üretimine Başlıyor

Şirket, ABD'deki Önde Gelen Distribütörlerle Yapılan Anlaşma Sonrası Güneş Paneli Üretimini 1 GW'dan Başlatıp 18 Ay İçinde 2 GW'a Çıkarmayı Planlıyor.

Teksas'taki Elin Tesisinde Güneş Modülü Üretimi
Teksas'taki Elin Tesisinde Güneş Modülü Üretimi

1981 yılında kurulan Elin Enerji, artık Teksas'ta güneş paneli üretiyor.Avrupa güneş enerjisi pazarına güneş paneli tedarik eden şirket, aynı başarıyı ABD pazarında da Enflasyon Azaltma Yasası kabul edildikten bu yana sürdürmeyi planlıyor. Sirius PV USA adı altında Houston'un yakınlarındaki Waller County'de 225.000 metrekarelik bir güneş paneli üretim tesisi açan şirket, geçen ay üretime başladı. Daha önce dağıtım merkezi olarak kullanılan tesis, Elin tarafından kiralandı. Şirket, önemli ABD distribütörleriyle anlaşma yaparak yıllık 1 GW üretimle başlayacağını ve 18 ay içinde kapasiteyi 2 GW'a çıkarmayı planladığını açıkladı. Sirius PV USA, şu anda Teksas'ta 100'den fazla yerel çalışana istihdam sağlıyor ve üretimi genişlettiğinde 500 çalışana kadar ölçeklendirmeyi planlıyor.


Türkiye'deki tesisinde TOPCon modülleri üreten Elin'in CEO'su Ercan Kalafat, ABD'de başlangıçta PERC teknolojisini kullanacaklarını ancak Temmuz ayından itibaren TOPCon'a geçmeyi düşündüklerini açıkladı. PERC güneş paneli çift taraflıdır ve 410 ila 580 Watt arasında güç üretir, konut, ticari ve şebeke ölçeğindeki pazarlara yöneliktir. Elin'in ana ürünü, Türkiye'deki 580W TOPCon modülüdür ve şirket, camdan cama dahil olmak üzere diğer modül türlerini de üretmektedir. Türkiye'deki üç fabrikasında yılda toplam 3,5 GW üretim kapasitesine sahip olduğunu belirtiyor. Kalafat, pv magazine USA'e yaptığı açıklamada, şirketin küresel marka olma stratejisinde ABD pazarının kritik bir rol oynadığını vurgulayarak, ABD'nin, şirketin Çin menşeli rakipleriyle rekabet etme ve küresel bir aktör olarak kendini kanıtlama fırsatları sunduğunu ifade etti.


Elin, Trina Solar, Canadian Solar ve SEG Solar gibi diğer güneş paneli üreticilerinin yanı sıra Teksas'ta üretim yapmayı veya yapma planları olan bir dizi şirkete katılıyor. Trina, Teksas'ta yıllık 5 GW üretim kapasitesine sahip bir tesis için yaklaşık 200 milyon dolarlık bir yatırım yapacağını duyurdu. Yeni fabrikanın 2024'te 210 mm'lik gofretlerle Vertex güneş modülü serisini üretmeye başlaması planlanıyor ve Teksas'a 1.500 kişilik istihdam sağlanması hedefleniyor.


Canadian Solar, geçtiğimiz Haziran ayında Mesquite'deki bir fabrikaya 250 milyon dolarlık bir yatırım yaparak 5 GW TOPCon güneş paneli üretim kapasitesi getireceğini ve yaklaşık 1.500 kişilik istihdam oluşturacağını duyurdu. TOPCon güneş panellerinin üreticisi SEG Solar, geçtiğimiz Eylül ayında Houston'da bir modül üretim tesisi kuracağını ve üretimin Mart 2024'te başlamasını planladığını açıkladı. Şirketin gelecek planları arasında ABD'de hem hücre hem de külçe üretimi bulunuyor. Mission Solar ise on yılı aşkın bir süredir Teksas'ta güneş panelleri üretiyor. Şirket, geçen yıl üretimini 1 GW'a çıkarmayı hedeflediğini açıklamıştı.
Comments


bottom of page