top of page

Soğuk İklimlerde Güneş Enerjisi Kullanımı için Doğru Eğim Açısı

Güneş Enerjisi Kurulumlarında Yenilik: Yüksek Enlemde Optimal Çözümler

İsveç'teki bir araştırma ekibi, yüksek enlemdeki güneş paneli kurulumlarında ideal eğim açısını belirlemek için yeni bir model geliştirdi. Bu yeni yöntem, kara bağlı geçirgenlik değişiklikleri gibi diğer faktörleri de göz önünde bulunduruyor.


Uygulamalı Enerji, KTH Kraliyet Teknoloji Enstitüsü
Uygulamalı Enerji, KTH Kraliyet Teknoloji Enstitüsü

İsveçli araştırmacılar, yüksek enlemli soğuk bölgelerde en uygun güneş enerjisi kurulum açılarını belirlemek için yeni bir model geliştirdi. Model, kapsamlı hava durumu verilerini kullanır ve karın neden olduğu geçirgenlik değişimini, kar derinliği ve erime oranı gibi faktörleri de dikkate alır. Araştırmacılar, "Kar kaynaklı kayıp, düşük/orta enlem için küçük bir oran olabilir" dedi. "Ancak, kış mevsiminin genellikle uzun sürdüğü yüksek enlem bölgelerinde kar etkileri önemli bir rol oynamaktadır, bu nedenle kar etkilerinin göz ardı edilmesi sonuçların güvenilirliğini önemli ölçüde etkileyecektir. Yeni yöntem, güneş enerjisi üretimini en üst düzeye çıkarmak için optimum bir güneş enerjisi kurulum açısı modelini basitleştirilmiş bir kar-güneş enerjisi verim modeli (SPYM) ile birleştiriyor. Güneş enerjisi açı modeli, 0 dereceden 90 dereceye kadar 0,1 derecelik aralıklarla yürütülür ve doğrudan, dağınık ve yansıma ışınımının toplamı ile verilen güneş enerjisi sistemi üzerindeki toplam küresel güneş ışınımına dayalı olarak en uygun konumu bulur. Düzeltilmiş ışınım, kar derinliği, hava sıcaklığı ve ışınıma dayanan SPYM modelinden elde edilir.


Sıcaklık, güneş paneli üzerindeki karın eriyip erimediğini veya modülü kaplayıp kaplamadığını tahmin edebilirken, kar derinliği geçirgenliğini belirler.Araştırmacılar, "Bu kar kaybı faktörünün hesaplanması, Perovich'in geçirgenlik modeline dayanmaktadır" dedi. "Kar derinliği 0 ila 2 cm arasında arttığında geçirgenlik keskin bir şekilde 1'den 0,1'e düşer. Daha sonra düşüş daha yumuşak hale gelir ve kar derinliği 12 cm'ye çıktığında değer 0,01'e ulaşır. Kar derinliği 12 cm'den daha kalın olduğunda, değer 0 kabul edilir.


Uygulamalı Enerji, KTH Kraliyet Teknoloji Enstitüsü
Uygulamalı Enerji, KTH Kraliyet Teknoloji Enstitüsü

Bilim insanları, İsveç'in Hammarby Sjöstad şehri için 2012-2021 yılları arasındaki Solcast tarihsel meteorolojik verilerini model geliştirme sürecinde kullandı. Optimal hesaplamalar bir yıl, beş yıl ve on yıl için yapılmıştır. Örnek çalışmalarda, %19,2 verimliliğe ve 430 MW'lık bir çıktıya sahip güneş enerjisi modülleri kullanılmıştır.Comments


bottom of page