top of page

Soğuk Hava Şartlarında Elektrikli Araçların Güçlü Performansı

Güncelleme tarihi: 28 Şub

Soğuk Hava ve Elektrikli Araçlar: Şarj Zorlukları ve Menzil Kaybıyla Karşılaşan Teknoloji

Norveç Yol Yardım Servisi'ne göre, soğuk havalarda yakıtlı araçlar elektrikli araçlara kıyasla daha fazla arıza yapıyor. Yılın başında yaşanan aşırı soğuk koşullar sırasında, Viking arıza yardım firması Norveç'te 34.000 yardım talebine cevap verdi. Bu taleplerin sadece %13'ü elektrikli araçlar içindi, halbuki ülkede elektrikli araç oranı %24'ün üzerinde ve dünya lideri konumunda.


Electrek tarafından ilk olarak rapor edilen son verilere göre, ABD'de soğuk koşullarda elektrikli araçlar ve şarj istasyonlarının başarısız olduğu yönünde raporlar var. Chicago'daki Tesla sahipleri, sıfırın altındaki sıcaklıklarda pilleri şarj edemedikleri için araçlarını terk etmek zorunda kaldı.


Elektrikli araçlar, dondurucu koşullarda menzil kaybı yaşayabilir ve şarj etmekte zorlanabilir; yapılan çalışmalar menzil kaybının %10 ile %36 arasında değişebileceğini öne sürüyor.

Pillerin, hızlı şarj istasyonlarında şarj kabul edebilmesi için belirli bir minimum sıcaklıkta olması gerekiyor. Bu durum, pillerdeki elektronların hareket etmek için yeterince ısınmış olmasını gerektiriyor.

Elektrikli Araç
Elektrikli Araç

Tesla, bu sorunu kabul ederek, web sitesinde sahiplere tavsiyelerde bulundu. Elektrikli otomobil üreticisi, “Soğuk havalarda, araçlar batarya ve kabin ısıtmak için daha fazla enerji kullanır ve enerji tüketiminin artmasını görmek normaldir,” diyor.


“Aracınızı mümkün olduğunca prize takılı bırakmak ve prize takılı olmadığında şarj seviyesini %20'nin üzerinde tutmak, soğuk sıcaklıkların etkisini azaltacaktır.” Bazı elektrikli araç modellerinde zamanlanmış bir kalkış saatini seçmek, bataryayı soğuk havanın etkisini azaltmak için önceden hazırlamaya yardımcı olabilir.


Uzmanlar, otomobil üreticilerini soğuk havalarda pilleri korumak ve şarjdan önce ısıtmak için daha fazla yöntem bulmaya teşvik ediyor. Michigan Üniversitesi'nin Mekanik ve Malzeme Bilimi Mühendisliği Doçenti Neil Dasgupta, “Kimyasal bir madde olan hemen her şey düşük sıcaklıkta yavaşlar, bu doğanın bize verdiği bir şey ve bizim de bununla başa çıkmamız gerekiyor,” diyor. “Soğuk iklimde bir EV(electronic vehicle: elektrikli araç) sürücüsü olabilirsiniz. Gelecekten umutlu ve heyecanlı olun çünkü buradan sonra sadece daha iyiye gidecek.”


Commentaires


bottom of page