top of page

Slovenya'da İlk Enerji Kooperatifi Güneş Enerjisi Sistemiyle Başlıyor

Slovenya'da, bir yenilenebilir enerji kooperatifi, ortak öz tedarik amacıyla ülkenin ilk fotovoltaik sistemi kurdu.

Zeleni Hrastnik enerji kooperatifi, güneş enerjisi tesisini Halk Kahramanı Rajko Hrastnik İlkokulu'nun çatısına kurarak, enerji topluluğu üyelerine güneş enerjisi sağlamaya başladı.

Focus adlı sivil toplum kuruluşunun verilerine göre, 300 kW kapasiteli fotovoltaik tesis, Slovenya'daki üreticiler kategorisindeki en büyük tesislerden biri olarak öne çıkıyor. Çatıdaki güneş enerjisi sistemi, yakındaki yerleşim bölgesinde bulunan 16 daireye, belediye binasına, okula, bir yüzme havuzuna, küçük bir iş yerine ve iki özel şirkete enerji sağlayacak.2022 yılında kurulan Zeleni Hrastnik enerji kooperatifi tarafından başlatılan projenin teknik aşaması, güneş enerjisi çözümleri sağlayıcısı Kisik tarafından uygulandı. Fotovoltaik sistemi finanse etmek için kooperatif üyeleri (%20), Slovenya Hükümeti (%20) ve Slovenya Eko Fonu'ndan (Eko Sklad) alınan uygun kredi kullanıldı.

Projenin özelliği, enerji topluluğu modeline vurgu yapması. Sunny School Hrastnik'e dahil olan üyeler, Zeleni Hrastnik enerji kooperatifinin bir parçası olarak güneş enerjisi santralinin ortak sahipleri oldu ve üretilen elektriği tüketti.İlk on üç yıl boyunca, enerji topluluğu üyelerinin elektrik faturaları %30 daha düşük olacak. Kredi ödendikten sonra maliyet başlangıç seviyesinin %65'in altına düşecek, bu da projenin uzun vadeli ekonomik sürdürülebilirliğini güvence altına alacak.

Focus, kooperatiflerin yerel yenilenebilir enerji projeleri için ideal bir model olduğunu savunarak, bu yaklaşımın toplumun geniş bir kesimine fayda sağladığını ve demokratik bir şekilde yönetildiğini belirtti.Hrastnik Belediye Başkanı Marko Funkl, bu tür enerji topluluklarının belediyeler ve toplumlar için geleceği temsil ettiğini ifade ederek, bu projenin Slovenya'da adil ve yeşil bir dönüşüm örneği olduğunu vurguladı. Projeye katılanlar, enerji topluluğu kurma sürecinde karşılaştıkları zorlukları aşarak bu başarıyı elde ettiler ve bu deneyimden diğer toplulukların da öğrenmesi mümkün.Ayrıca, diğer belediyelerin de bu konsepte ilgi gösterdiği ve Ig Belediyesi'nin yeni kurulan bir kooperatif aracılığıyla tüketiciler için öz tedarik projeleri başlattığı belirtildi. Slovenya'nın bu tür projelerle sürdürülebilir enerji dönüşümünde öncü bir rol oynadığına dikkat çekildi.


Timotej Vrtnik
Timotej VrtnikKommentare


bottom of page