top of page

Shell, Dalga ve Su Altı Enerji Depolama Projesine Katıldı

Shell, Orkney sahilinde yenilenebilir enerji kaynaklarını kullanarak deniz altı ekipmanlarına güç sağlayan büyük bir enerji depolama projesi olan Renewables for Subsea Power'a katıldı.


Görüntü: Colin Keldie
Görüntü: Colin Keldie

Şu anda su altında 12 ayı aşan süredir devam eden bu £2 milyonluk gösteri girişimi, Edinburgh merkezli Mocean Energy şirketi tarafından inşa edilen Blue X dalga enerjisi dönüştürücüsünü, Aberdeen merkezli enerji yönetimi uzmanı Verlume'un geliştirdiği Halo su altı enerji depolama sistemine bağladı.


Orkney Ana Karası'nın 5 km doğusunda bulunan tamamen işler durumda olan proje, yeşil teknolojilerin deniz altı ekipmanlarına güvenilir düşük karbonlu enerji ve iletişim sağlamak için nasıl birleştirilebileceğini göstermeyi amaçlamaktadır. Bu, karbon açısından yoğun olan ve tedarik ve kurulum süreleri uzun olan umbilikal kabloların maliyet etkili bir alternatifini sunarak önemli bir adım atmaktadır.


Bu yeni yatırım, Mavi Ekonomi'nin büyümesine katkı sağlamak, daha düşük emisyonlarla daha fazla değer elde etmek ve Mavi Ekonomi'nin büyümesine yardımcı olmak amacıyla deniz enerjisi teknolojilerini bulma, test etme ve geliştirme misyonunu sürdüren küresel bir Ar-Ge grubu olan Shell Teknoloji - Deniz Yenilenebilir Enerji Programı aracılığıyla yapılmıştır.

Şimdi, Shell, Mocean Energy ve Verlume'un yanı sıra projenin liderleri olan Baker Hughes, Serica Energy, Harbour Energy, Transmark Subsea, PTTEP, TotalEnergies ve Net Zero Technology Centre (NZTC) ile birlikte projeye katılmaktadır.


Mocean Energy'nin Ticari Direktörü Ian Crossland şunları söyledi: "Shell'in bu yeni yatırımı, pan-sanayi projemize uluslararası ilginin bir göstergesidir ve onlarla çalışmaktan ve RSP'nin birleşik teknolojileri için potansiyel yeni uygulamaları keşfetmekten memnuniyet duyuyoruz."


Verlume'un Baş Ticari Sorumlusu Andy Martin ise, "Renewables for Subsea Power projesinin şu anda 10 aydır operasyonel olmasından gurur duyuyorum ve teknik ve ticari olarak bu güne kadar neler başarıldığını görmek, aynı zamanda projede yer alan endüstri ortaklarının kalitesi beni heyecanlandırıyor. Uzun bir süredir çalıştığımız bir şirket olan Shell'in projeye şimdi katılması harika. Yakın işbirliğimizi sürdürmeyi dört gözle bekliyorum." dedi.


NZTC'nin Net Sıfır Teknoloji Başkanı Graeme Rogerson ise, "Renewables for Subsea Power projesinin güçlenerek devam etmesini görmek harika, projeyi 2019'dan beri destekliyoruz. Mocean Energy'nin Blue X dalga enerjisi dönüştürücüsü ve Verlume'un Halo su altı enerji depolama sistemi, deniz altı altyapısına düşük karbonlu güç ve iletişim sağlama konusundaki etkinliklerini göstermiştir. Bu projede enerji depolama teknolojisi de büyük önem taşıyor. Shell'in yatırımı ve gerçek dünya ortamında test etme fırsatı, teknolojilerin daha da ilerlemesine yardımcı olacaktır." şeklinde konuştu.
Comentários


bottom of page