top of page

Romanyadan Güneş Enerjisi Santrali Kurulumlarına Büyük Destek

Güncelleme tarihi: 8 Şub

Romanya'da Güneş Enerjisi Santrali Kurulumlarına Büyük Destek

Romanya'nın güneş enerjisi sübvansiyonları, ülkedeki son çatıya güneş panelleri kurulana kadar devam etmeli. Çevre, Su ve Orman Bakanı Mircea Fechet, Casa Verde Fotovoltaice gibi sübvansiyon programlarının devamlılığını, ülkedeki son çatıya güneş panellerinin monte edilmesine kadar sürdürmeyi umduğunu dile getirdi.

Romanya, son bir yıl içinde fotovoltaik kapasite açısından 2023'te gigawatt ölçekli pazarlar arasına girdi ve olgun projeler listesi genişliyor. SolarPower Europe'un beklentisine göre, ülke 2027'ye kadar 8,7 GW'a ulaşabilir. Güneş enerjisinin patlaması, bireylerden belediye yetkililerine ve iletim sistemi operatörü Transelectrica'ya kadar tüm sektörleri etkiliyor.


Romanya Mesken GES Devlet Desteği
Romanya GES Destekleri

2020'nin sonunda sadece 1.634 olan profesyonellerin sayısı - ev halkı, şirketler ve kurumlar - 100.000'i aştı. Tahminlere göre, kurulan tesislerin toplam kapasitesi 1,4 GW'ın üzerinde.

Casa Verde Fotovoltaice sübvansiyon mekanizması Eylül ayından beri engelleniyordu. Çevre, Su ve Orman Bakanı Mircea Fechet, daha fazla genişleme için adımlar atılacağını ifade etti. Radio România Actualități'ye göre, haneler için Casa Verde Fotovoltaice sübvansiyon mekanizmasının engelinin kaldırıldığını açıkladı. Bu, bir montajcının programa dahil edilmediği için yapılan bir şikayetin ardından Eylül ayında bir mahkeme tarafından askıya alınmıştı.


Fechet, sorunun dostça bir şekilde çözüldüğünü vurguladı ve "Umarım bu tür programları Romanya'da son çatıya güneş paneli kurulana kadar finanse etmeye devam ederiz" dedi.

Çevre Fonu İdaresi (AFM), bu haftanın sonuna kadar 90.000 kontrat imzalamayı planlıyor. Casa Verde Fotovoltaice programında, hükümet AFM aracılığıyla en fazla 4.000 Euro veya fotovoltaik tesisler için %90'a kadar destek sağlarken, kalan miktarı yararlanıcı karşılar. Bakan, Romanya'nın 2023 için program için 342 milyon Euro ayırdığını belirtti.
Comments


bottom of page