top of page

PLN Nusantara Power Endonezya'da 10 MW Güneş Enerjisi Bağlantısı Kurdu

PLN Nusantara Power, IKN Güneş Enerjisi Projesi Güncellemesi: Elektrifikasyon Planlanan Tarihte İlerliyor

Güneş Enerjisi
Güneş Enerjisi

PLN Nusantara Power, PT PLN'nin alt kuruluşu olarak, Nusantara Ulusal Başkenti (IKN) için güneş enerjisi santralini (PLTS) faz I iletim şebekesine entegre ederek önemli bir kilometre taşına ulaştı. Toplamda 50 MW kapasitenin 10 MW'ını sağladı. Bu adım, IKN bölgesine güneş enerjisi sağlama yolunda önemli bir ilerleme olarak kabul ediliyor.


PLN CEO'su Darmawan Prasodjo, hükümetin IKN vizyonunu destekleme kararlılığını vurgulayarak, akıllı, estetik ve çevre dostu bir orman kenti konseptine odaklandıklarını belirtti. PLN, güneş enerjisinin yanı sıra IKN çevresindeki nehirler ve göllerdeki hidro potansiyelinden de faydalanmayı amaçlıyor. "Yenilenebilir enerji altyapısını IKN'de destekleme konusunda tamamen kararlıyız. Bu, en son teknolojiye, güneş enerjisi kaynaklarına ve yapay zeka (AI) tabanlı akıllı teknolojiye dayanan en iyi başkent olacak" dedi.


PLN Nusantara Power Genel Müdürü Ruly Firmansyah, yaklaşan 79. Endonezya Cumhuriyeti Bağımsızlık Günü töreni sırasında, IKN PLTS'nin elektrifikasyonunu hedefleyerek zamanında faaliyete geçeceğine olan güvenini dile getirdi. Projenin ilk aşaması olan 10 MW kapasiteli senkronizasyon planlandığı gibi başarıyla tamamlandı ve kalan 40 MW'lık bölümün senkronizasyonu ve ticari işletme için denemelerin yapılması planlanmaktadır.Comments


bottom of page