top of page

Oxford, Güneş Enerjisi Paneli Verimliliğinde Dünya Rekorunu Kırdı

Oxford PV, Dünya Rekoruyla Güneş Enerjisi Devrimine Öncülük Ediyor.

Güneş Enerjisi Paneli
Güneş Enerjisi Paneli

Oxford Üniversitesi'nden türeyen Oxford PV, dünyanın en verimli güneş paneli rekorunu kırdığını iddia ediyor. Almanya'nın Fraunhofer Güneş Enerjisi Sistemleri Enstitüsü ile işbirliği yapan şirket, güneş panelinin %25 dönüşüm verimliliğine ulaştığını söylüyor, bir panel üzerine parlayan güneş enerjisinin elektriğe dönüştürülen yüzdesi. Bu, tipik ticari güneş panellerindeki %16 ila %24'e kıyasla büyük bir başarıdır.


Oxford PV'nin sırrı, geleneksel silikon güneş hücrelerinin teorik olarak %30'un altında bir sınıra sahip olduğu halde, teorik olarak %43'ün üzerinde verimliliğe ulaşabilen perovskit-on-silikon tandem güneş hücreleridir. Rekor kıran panel, 1.68 metrekarelik bir alanda 421 watt güç üretti. Araştırmacılar standart seri üretim ekipmanını kullanarak ve tandem teknolojisi için optimize ederek bu sonuca ulaştılar. Oxford PV, dünya rekoru verimliliği iddiasını doğrulamak için Fraunhofer'in çok spektralli güneş simülatörünü kullandı. Bu, panelin perovskit ve silikon katmanlarını test etmek için laboratuvarda doğal güneş ışığını yeniden oluşturmak gibi bir şeydir. Dahası, Oxford PV, ticari boyuttaki perovskit-on-silikon tandem güneş hücresi için %28.6 verimlilik rekoru kırdı ve bu teknolojiyi %30 verimliliğin ötesine taşımak için net bir yol haritasına sahip olduğunu söylüyor.


Güneş enerjisi, yenilenebilir enerjinin en önemli bileşenlerinden biridir ve temiz enerji kaynaklarının büyük bir bölümünü oluşturur. Verimliliği artırarak, Oxford PV'nin güneş panelleri aynı alandan daha fazla güç üreterek, daha ucuz elektrik ve temiz enerjiye daha hızlı bir geçiş sağlayabilir ve bu da enerji peyzajını değiştirme potansiyeline sahiptir.

Oxford PV'nin Baş Teknoloji Sorumlusu Chris Case, "Rekor kıran güneş panellerimiz, bir sonraki güneş devriminin eşiğinde olduğumuzu gösteriyor ve bu devrim, kısmen tandem hücre teknolojimiz tarafından sunulacaktır." dedi. "2024, Oxford PV için dönüm noktası olmaya hazır bir yıl olarak belirlendi. Şirket, üretimi genişletmeye devam ediyor ve tandem güneş hücrelerini yüksek hacimlerde üretmek için yeni bir fabrika planlarını ilerletmeye devam ediyor.Comments


bottom of page