top of page

Orbital Composites ve Virtus Solis Güneş Enerjisi Gösterisini Duyurdu

Uzayda Güneş Enerjisi Gösterisi: Orbital Composites ve Virtus Solis İşbirliği

Soldan sağa, Orbital Composites kurucu ortağı ve CEO'su Amolak Badesha, Virtus Solis yatırımcısı Dave Jackson, Virtus Solis CEO'su John Bucknell ve Orbital Composites kurucu ortağı ve baş teknoloji sorumlusu Cole Nielsen.
Soldan sağa, Orbital Composites kurucu ortağı ve CEO'su Amolak Badesha, Virtus Solis yatırımcısı Dave Jackson, Virtus Solis CEO'su John Bucknell ve Orbital Composites kurucu ortağı ve baş teknoloji sorumlusu Cole Nielsen.

Silikon Vadisi girişimi Orbital Composites ve Michigan merkezli Virtus Solis Technologies, 1 Şubat'ta 2027'de uzay tabanlı güneş enerjisi gösterisini yapma planlarını duyurdu. Gösteri, Dünya'nın atmosferinin "sürekli güneş enerjisi üretimini" engellemeyeceği orta Dünya yörüngesine gönderilecek, açıklamaya göre. Orbital Composites'in kurucu ortağı ve CEO'su Amolak Badesha, planlanan gösterinin maliyeti hakkında yorum yapmayı reddetti.


Badesha, "Yenilenebilir enerji için uzayı kullanma misyonundayız, küresel karbon azaltma çabalarına katkıda bulunuyor ve uygun fiyatlı temiz elektriğe daha geniş erişimi sağlıyoruz" dedi. "Virtus Solis ile ortaklığımız, sürdürülebilir uzay tabanlı teknolojileri öncülük etme yolunda önemli bir adımdır."

Uzay Tabanlı Gösteri

2027 görevi, uzaydaki güneş panellerinin montajı ve Dünya'ya 1 kilovatın üzerinde iletim de dahil olmak üzere kritik enerji üretimi teknolojilerini sergilemek amacıyla tasarlanmıştır. Haber bülteni, 2027 görevini "2030'a kadar uzayda büyük ölçekli ticari megavat sınıfı güneş kurulumlarının bir öncüsü" olarak adlandırıyor.


2019 yılında kurulan Virtus Solis, orta Dünya Molniya yörüngesine 1.65 metrelik güneş panelleri dağıtmayı amaçlamaktadır. Virtus Solis, robot montajıyla geniş alanlar oluşturmayı planlamaktadır. Virtus Solis CEO'su John Bucknell, şirketinin mimari yeniliğinin Orbital Composites'in gelişmiş üretim uzmanlığıyla birleştirilmesinin "uzayda ve Dünya'da sınırsız, sürdürülebilir enerjinin bir geleceğini açacağını" söyledi.

Bucknell, "Pilot tesisin başarısı, güvenilir ve sürekli bir enerji kaynağı olarak uzay tabanlı güneş enerjisinin pratikliğini doğrulayacak" dedi.Commenti


bottom of page