top of page

Leeward Yenilenebilir Enerji ve Microsoft'tan Güneş Enerjisi Anlaşması


Güneş Enerjisi
Güneş Enerjisi

Leeward Yenilenebilir Enerji (LRE), Microsoft ile iki ayrı 200 MW'lık güneş enerjisi Alım Garantisi Anlaşması (PPA) imzaladı. Bu anlaşmalar kapsamında Microsoft, şu anda geliştirilmekte olan iki ayrı 200 MW'lık LRE güneş enerjisi tesisinden elde edilen enerjiyi satın alacak. Bu tesislerden ilki Teksas'ın Frio İlçesi'nde bulunan Morrow Gölü Güneş Enerjisi ve diğeri ise Brazoria İlçesi'ndeki Cradle Güneş Enerjisi Projesi. LRE, her iki projede de First Solar'ın ultra düşük karbonlu, ince film güneş enerjisi modüllerinin kullanılacağını belirtti. Bu projelerin aynı zamanda istihdam ve yerel ekonomiye önemli katkılar sağlayacağı, aynı zamanda çevreyi korumaya ve geliştirmeye yönelik çeşitli girişimleri içereceği belirtildi. Bu girişimler arasında toprak sağlığını teşvik eden, yerli bitki türlerini koruyan ve biyolojik çeşitliliği artıran sağlam arazi yönetimi faaliyetleri bulunmaktadır.


LRE'nin CEO'su Jason Allen şu ifadeleri dile getirdi: "Microsoft ile işbirliği yaparak güneş enerjisi projelerini hayata geçirmek, enerji dönüşümünü hızlandırmaya yönelik taahhüdümüzde birlikte ilerlemekten büyük memnuniyet duyuyoruz.Frio County ve Brazoria County ile olan ilişkilerimizi güçlendirirken, ABD üretimine destek sağlarken yerel halka ve topluma gelecek yıllarda önemli ve dönüştürücü faydalar sunmayı sabırsızlıkla bekliyoruz.


Morrow Lake Solar tesisinin inşaatı devam etmekte olup, 2024 yılının dördüncü çeyreğinde tamamlanması planlanmaktadır. Cradle Solar tesisinin ise 2025 yılının dördüncü çeyreğinde tamamlanması hedeflenmektedir.Comments


bottom of page