top of page

Kalyon PV Türkiye’nin İlk Karbon Nötr Güneş Paneli Üreticisi

Yıl Sonu Yatırım Hedefine Erken Ulaşan Kalyon PV, Nötr Güneş Paneli ile Yerli ve Milli Teknolojide Büyük Adımlar Atıyor
Kalyon PV
Kalyon PV

Kalyon PV CEO'su Ersan Tüfekçi, Şanlıurfa Viranşehir'de yeni bir Güneş Enerjisi Santrali kurma planlarını açıkladı. Tüfekçi, "Kalyon PV olarak tükettiğimiz elektriği, kuracağımız santralden karşılayarak, enerjimizi tamamen yenilenebilir enerji kaynaklarından sağlama hedefimizi gerçekleştireceğiz. Bu sayede, kendi enerji bağımsızlığımızı elde ederken, Türkiye'nin 'karbon nötr güneş paneli' üreten ilk şirketi olacağız," ifadelerini kullandı. Sürdürülebilir bir toplum inşa etme misyonunu üstlenen Kalyon PV, yenilenebilir enerji teknolojilerindeki Ar-Ge çalışmaları ve üstün kaliteli üretimiyle hem yurt içinde hem de yurt dışında dikkat çekmeye devam ediyor. Şirket, "net sıfır emisyon" hedefine ulaşmak için önemli bir adım atarak, tükettiği elektriği karşılamak amacıyla Şanlıurfa Viranşehir'de Güneş Enerjisi Santrali (GES) kurma kararı aldı. 100 milyon dolarlık yatırım ile gerçekleştirilecek bu santral, 158 MWp'lik kurulu gücüyle Kalyon PV'nin enerji ihtiyacını karşılayacak.


Tüm üretim aşamalarını tek bir çatı altında toplayan entegre tesisiyle Kalyon PV, Viranşehir GES ile bir ilke daha imza atacak. 2024 yılı sonuna kadar kurulumu tamamlanması planlanan bu santral, Kalyon PV'nin elektrik ihtiyacını tamamen yenilenebilir enerji kaynaklarıyla karşılayarak, Türkiye'nin ilk "karbon nötr güneş paneli" üreticisi olmasını sağlayacak. Kalyon PV, yalnızca kendi enerji ihtiyacını yenilenebilir enerji kaynaklarından karşılamakla kalmayacak, aynı zamanda müşterilerinin Green House Gas (GHG) Protokolü'ndeki Kapsam 2 emisyonlarını azaltacak ve tedarik zincirindeki sağlayıcılardan kaynaklanan Kapsam 3 emisyonlarını da düşürerek müşterilerine sürdürülebilir bir iş modeli sunacak. Kalyon PV CEO'su Ersan Tüfekçi, şirketlerinin bir güneş enerjisi teknoloji üretim merkezi olarak faaliyet gösterdiğini belirterek, "Sürdürülebilir bir dünya için katkı sağlama hedefimiz doğrultusunda kararlılıkla çalışıyoruz. 2024 yılında tüm enerjimizi yenilenebilir kaynaklardan karşılama taahhüdümüzü, Viranşehir GES projemizle hayata geçiriyoruz. Kendi enerji bağımsızlığımızı ilan etmekten ve müşterilerimizin karbon nötr hedeflerine katkıda bulunmaktan büyük mutluluk duyuyoruz," dedi.


Şanlıurfa Viranşehir'de kuracakları GES'in 158 MWp'lik kurulu güce sahip olacağını belirten Kalyon PV CEO'su Ersan Tüfekçi, "Bu santral, Kalyon PV'nin tüm elektrik ihtiyacını yenilenebilir enerji kaynaklarından karşılayacak. GES'te, Kalyon PV'nin ürettiği yaklaşık 300 bin yüksek verimli güneş paneli yer alacak. Bu yatırım ile yılda 310 milyon kilovatsaat'ten fazla elektrik üreteceğiz. Viranşehir GES, yılda yaklaşık 200 bin ton karbon emisyonunu önleyecek ve doğaya 300 binden fazla ağaç dikilmişçesine katkı sağlayacak," dedi.


Tüfekçi, Viranşehir GES'in faaliyete geçmesiyle Türkiye'nin "karbon nötr güneş paneli üretimi" gerçekleştiren ilk firması olacaklarını vurguladı ve ekledi: "Bu sayede sadece kendimiz için değil, müşterilerimiz için de sürdürülebilir bir iş modeli sunmuş olacağız. Karbon nötr güneş paneli üretimiyle müşterilerimizin Green House Gas (GHG) Protokolü'ndeki Kapsam 2 emisyonlarını doğrudan azaltıyoruz. Ayrıca, müşterilerimizin yatırımları kapsamında ölçülen ve tedarik zincirindeki sağlayıcılardan kaynaklanan Kapsam 3 emisyonlarını da düşürüyoruz. Bu, müşterilerimize sürdürülebilir bir iş modeli sunmamızda büyük bir avantaj sağlıyor.


2024 yılı sonuna kadar 100 milyon dolarlık yatırım yapma taahhüdünü hatırlatan Kalyon PV CEO'su Ersan Tüfekçi, "Viranşehir GES'imiz 100 milyon dolarlık yatırımla hayata geçecek. İlk çeyrekte yatırım hedefimizi tamamlamış olmak bizim için büyük bir gurur kaynağı," dedi. Kalyon PV olarak, yerli ve milli kaynaklarla geleceğin teknolojilerini bugünden üretme yönündeki atılımlarına devam ettiklerini belirten Tüfekçi, "Şubat ayında Çin'in tekelini kırarak, güneş paneli üretiminin ilk adımında önemli bir unsur olan yerli 'Seed' üretimimizi gerçekleştirerek yerlilik oranımızı yüzde 90'a ulaştırmanın mutluluğunu yaşadık. Türkiye'nin yenilenebilir enerji ve sürdürülebilir enerji ihtiyacını tamamen yerli ve milli kaynaklarla karşılayarak, ülkemizi daha yaşanabilir yarınlara taşımak ve enerji ithalatını azaltmak için çalışmaya devam edeceğiz," şeklinde konuştu.Comments


bottom of page