top of page

Kalyon Enerji, IBC4EU Güneş Enerjisi Projesine Ev Sahipliği Yaptı

Güneş Enerjisi Teknolojilerinde Yenilikçi Adımlar: Kalyon Enerji'nin IBC4EU Projesi Ev Sahipliği ve Övgüleri
Kalyon Enerji
Kalyon Enerji

Yenilenebilir enerji teknolojilerindeki Ar-Ge çalışmaları ile gerek yurt içinde gerek yurt dışında ses getiren çalışmalara imza atan Kalyon PV, Avrupa Birliği Horizon Europe Araştırma ve Yenilik Programı kapsamında finanse edilen IBC4EU projesinin dördüncü buluşmasına ev sahipliği yaptı. Yenilikçi güneş enerjisi teknolojilerinin geliştirilmesine odaklanan ve Türkiye'den Kalyon PV’nin de dahil olduğu uluslararası 21 ortaklı projenin dördüncü değerlendirme toplantısı, 15-16 Mayıs tarihlerinde Kalyon PV ev sahipliğinde gerçekleşti. Almanya, Litvanya, Norveç, Hollanda, İtalya, Belçika, Fransa ve Finlandiya’dan gelen proje temsilcilerinden oluşan 30 kişilik bir heyet, güneş enerjisi teknolojileri konusundaki Ar-Ge çalışmalarını paylaşmak üzere bir araya geldi. Avrupa’nın güneş enerjisi sektöründe önde gelen firmalarının temsilcileri, güneş paneli üretiminde dünyanın en ileri teknolojilerine imza atan Kalyon Enerji’nin tesislerini ziyaret ederek, Kalyon Enerji’nin yenilikçi çalışmalarını büyük bir takdirle karşıladıklarını ifade ettiler.


Avrupa’nın en önemli güneş enerjisi Ar-Ge projelerinden biri olarak kabul edilen, 17 milyon euro bütçeli IBC4EU projesinde, iç içe geçmiş arka temaslı (IBC) güneş pilleri ve modüllerinin geliştirilmesine yönelik çalışmalar sürdürülmektedir. 4 Kasım 2022’de başlatılan IBC4EU projesinin, Ekim 2025’te tamamlanması planlanıyor. IBC4EU projesinin daha önce Almanya ve Finlandiya’da düzenlenen buluşmalarının ardından dördüncüsüne ev sahipliği yapmaktan büyük memnuniyet duyduklarını belirten Kalyon Enerji CEO’su Ersan Tüfekçi, şu ifadelerde bulundu: IBC4EU projesi kapsamında, sektördeki en son teknolojileri yakından takip ediyor ve geliştirmeye yönelik aktif çalışmalar yürütüyoruz. Kalyon Enerji olarak bu projede yalnızca teknolojiyi takip etmekle kalmıyor, aynı zamanda üretim ve Ar-Ge alanındaki başarılarımızla ön plana çıkıyoruz. Uluslararası önemli paydaşlar arasında ülkemizi temsil ederken, sürdürülebilir enerjiye erişimi artırma konusundaki kararlılığımızı da ortaya koymaktan gurur duyuyoruz. Ar-Ge çalışmalarımız, iş yapış biçimlerimiz ve teknolojik altyapımız ile Avrupa’daki güneş enerjisi otoriteleri tarafından aldığımız övgüler, motivasyonumuzu daha da artırıyor.


Projenin koordinatörlüğünü üstlenen Uluslararası Güneş Enerjisi Araştırma Merkezi ISC Konstanz’ın Temsilcisi Florian Buchholz, şunları ifade etti: “İki gün boyunca son derece verimli toplantılar gerçekleştirdik. Projenin yarısını tamamlamış bulunuyoruz ve teknik hedeflerimizin çoğuna ulaştık. Ayrıca, tüm katılımcılarla yüz yüze tanışmak harikaydı. Kalyon Enerji’nin bu projenin bir parçası olmasından büyük memnuniyet ve gurur duyuyoruz. Kalyon Enerji, tam entegre üretim hattına sahip olmaları nedeniyle projenin en önemli ortaklarımızdan biri. Bu projede yer almaları bizim için çok değerli.”



Comments


bottom of page