top of page

İrlanda'daki Clare İlkokulu Güneş Enerjisiyle Büyük Tasarruf Elde Etti

Çevre Dostu Clare İlkokulu, Güneş Enerjisiyle Enerji Harcamalarını Azaltıyor

C.B.S. Ennis İlkokulu
C.B.S. Ennis İlkokulu

İrlanda'nın County Clare bölgesinde bulunan bir ilkokul, enerji faturasını keserek ve tonlarca karbon dioksit emisyonunu önleyerek tamamen güneş enerjisiyle çalışan ilk okul haline geldi. C.B.S. Ennis ilkokulu, İrlanda'da tüm elektriğini güneş enerjisi kullanarak üreten ilk okul oldu.Okul, çatısına kurulan güneş panelleri sayesinde güneş enerjisi ürettiği elektrik faturasını 10.000 Euro kadar azaltmayı başardı.Okul, Ekim 2022'de çatısına 40 kW enerji sağlayan güneş panelleri kurdu.


Okul, 2023 yılında 32.40 MW kullanırken 39.48 MW (Megavat) elektrik ürettiğini bildirdi. Fazla enerji ulusal şebekeye geri satıldı ve okula gelir sağlandı.Üretilen enerji, yaklaşık 30 ton karbon dioksitin yayılmasını önledi, bu da 2.000 on yaşındaki ağacın kaydettiği karbon miktarına eşdeğerdi.


Rural Kalkınma için Yeşil Parti Sözcüsü olan Senator Roisin Garvey, uzun yıllardır okulla çalışıyor: "650 öğrencili bir okulun tamamen güneş enerjisiyle çalıştığını ve bunu yaparak para tasarruf ettiğini görmek harika. Bu, temiz, güneş enerjisine geçişin mümkün olduğunu gösteriyor ve Yeşil Parti, İrlanda'daki her okulun Ennis'in izinden gideceğinden emin olmak için çalışıyor. "Bu başarıyı sağlamak için okul müdürü Dara Glynn'e ve bunu gerçekleştirmeye yardımcı olmak için tüm okul topluluğuna kredi verilmelidir. Çocuklar, bu tür önlemleri talep ediyorlar, çünkü korumamız gereken onların geleceği." diyor.


Comments


bottom of page