top of page

İBB Başkanı İmamoğlu'ndan Belediye Binalarında Güneş Enerjisi Hamlesi

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, 2029 yılına kadar belediye binalarının tüm enerji ihtiyacını güneş enerjisi ile karşılamayı hedeflediklerini açıkladı. İmamoğlu, güneş enerjisi sistemlerine yapılacak yatırımların önemine dikkat çekerek, çevre dostu binalar oluşturmayı amaçladıklarını ifade etti.
Ekrem İmamoğlu
Ekrem İmamoğlu

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, 2029 yılına kadar belediye binalarının enerji ihtiyacının tamamını güneş enerjisiyle karşılamayı hedeflediklerini belirtti. İmamoğlu, Eyüpsultan'daki İSKİ Genel Müdürlüğü Konferans Salonu'nda düzenlenen "Güneş Enerjisi Sistemi Yatırımları Tanıtım Toplantısı"nda yaptığı konuşmada, "adil, yeşil ve yaratıcı bir şehir" vizyonuyla hareket ettiklerini vurguladı.

İstanbul'a 13 milyon metrekareden fazla yeni ve kaliteli yeşil alan kazandırmanın büyük bir adım olduğunu ifade eden İmamoğlu, "Çevre yatırımları çok geniş bir alanı kapsıyor. İSKİ'nin attığı her adım, yaptığı her iş çevreye büyük katkılar sağlıyor. Bugünkü konumuz olan yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelik büyük yatırımlarımızdan gururla bahsedebiliriz." dedi.


Seymen Çöp Gazı Enerji Üretim Tesisi'nden toplam 1 milyon 400 bin kişinin elektrik ihtiyacını karşıladıklarını belirten İmamoğlu, bu tesis sayesinde 1 milyon ton metan gazı salınımını da engellediklerini söyledi. "Kapasiteleri arttırmak için yoğun çalışmalar yürütüyoruz. Odayeri'nde açtığımız tesisin benzerlerini Kömürcüoda ve Şile'de de açmak için çalışıyoruz. Güneş enerjisinden en yüksek verimi almak bizim için çok önemli. Belediyemizin tesislerinin enerjisini güneş enerji santrallerinden sağlamak için büyük bir atılım içerisindeyiz. 2029 yılına kadar belediye binalarının enerji ihtiyacının tamamını güneş enerjisinden karşılamayı ve yüzde 100 çevre dostu binalara sahip olmayı hedefliyoruz. Bu sayede, yıllık 148 bin ton karbondioksit salınımını da engellemiş olacağız." diye konuştu.


İmamoğlu, ayrıca pek çok içme suyu terfi merkezi ve çeşitli İSKİ binalarında yenilenebilir enerji projelerini hayata geçirdiklerini belirtti.


Comments


bottom of page