top of page

Hawaii'de Büyük Ölçekli Bir Şebeke Enerji Depolama Projesi Başlıyor

Güncelleme tarihi: 16 Şub

Hawaii'de Dev Enerji Depolama Projesi: Kapolei Energy Storage (KES)

ABD merkezli büyük ölçekli enerji depolama projeleri geliştiren ve işleten Plus Power, Perşembe günü Hawaii'nin %100 yenilenebilir enerjiye geçişini hızlandıran bir şebeke ölçeğinde batarya enerji depolama sistemi olan Kapolei Energy Storage (KES) tesisinin işletmeye alındığını duyurdu.


KES'ı önemli kılan şey, bağımsız bir batarya tesisinin ilk kez bu kadar büyük ölçekte çeşitli şebeke oluşturma hizmetleri sunuyor olmasıdır. KES batarya tesisinin görevi, Oahu adasında bir zamanlar elektriğin beşte birini üreten AES kömür enerji santralinin yerine geçmektedir. Kömür santrali Eylül 2022'de kapatıldı.


Plus Power'ın Hawaii'deki KES Tesisinin havadan görünümü.
Plus Power'ın Hawaii'deki KES Tesisinin havadan görünümü.

Plus Power'ın İcra Komitesi Başkanı Brandon Keefe, "Bu, temiz enerjiye geçişte dönüm noktası bir kilometre taşıdır." dedi. "Bir büyük hizmet sağlayıcısı tarafından şebekeyi dengelemek için ilk kez bir batarya kullanılıyor: hızlı frekans tepkisi, sentetik atalet ve siyah başlangıç sağlıyor. Bu proje, geleceğin kartpostalıdır - yakında bataryalar, ana kara ölçeğinde bu hizmetleri sağlayacak." şeklinde konuştu.


KES batarya projesi, Oahu'nun Honolulu'ya yakın güneybatı tarafında yer almakta olup, 158 Tesla Megapack 2 XL LFP bataryası kullanmaktadır. Resmi bir açıklamada Plus Power, "Şebekeye 185 MW'lık toplam güç kapasitesi ve 565 MWh elektrik sunmaktadır ve genellikle yanma gücüyle çalışan zirve santralleri tarafından sunulan elektrik "şok emici" görevini yerine getirir - yanıt süresi göz açıp kapayıncaya kadar (250 milisaniye), yanma santrallerinin devreye girmesi ise birkaç dakika sürer." dedi.


Hawaiian Electric'in modellemelerine göre, KES batarya tesisi ilk beş yılında yenilenebilir enerji kesimini yüzde 69 azaltacak ve önceki modellere göre yüzde 10 daha fazla yeni büyük ölçekli enerjiyi entegre etmeye izin verecek. Bu, çatı üstü güneş panelleri gibi müşteriye ait yenilenebilir enerjilerin daha hızlı büyümesine olanak tanıyacak.


KES için yapılan Hawaiian Electric başvurusuna göre, proje 20 yıllık bir sözleşme süresi boyunca elektrik faturalarını aylık ortalama 0.28 dolar azaltacak.


Hawaiian Electric'in Baş İşletme Görevlisi Jim Alberts, "KES, Oahu'nun izole adası şebekesinde güvenilirlik ve enerji güvenliği sağlamak için birlikte çalışan bir kaynak portföyünün önemli bir parçasıdır." dedi.


"Sürekli değişen koşullara hızlı yanıt veren enerji depolama teknolojisi, şebekemizi yönetmek ve mümkün olan en verimli şekilde çalıştırmak için kullandığımız temel bir araçtır." şeklinde konuştu.
Comments


bottom of page