top of page

Güneşle Enerjisiyle Beslenen Elektrikli Araç Şarj İstasyonları

Avustralyalı araştırmacılar, ücretsiz güneş enerjili elektrikli araç şarj istasyonlarının gece şebeke talebini azaltarak ülke genelinde verimliliği artırabileceğini belirledi.

Elektrikli Araç
Elektrikli Araç

UniSA Mühendislik Araştırmacıları: Elektrikli araçlar için gündüz Güneş Enerjisi şarjı, akşam şebeke talebini azaltıyor, UniSA Mawson Lakes kampüsündeki mühendislik araştırmacıları, elektrikli araçların gündüz şarjını sağlamak için yenilenebilir enerji kullanmanın akşamları elektrik şebekesi talebini azaltmanın anahtarı olduğunu belirtiyor.

Araştırmacılar, hakemli bulgularını Aralık 2023'te Renewable Energy'de yayınladılar.

EV şarj tesisi modeli, Güney Avustralya'nın yüksek PV penetrasyon oranını ele alarak gün boyunca yüksek güneş enerjisi üretimini teşvik ederek, gün ortasında şebeke güç talebinde önemli bir düşüşe ve güneş enerjisi üretiminin düştüğü akşam saatlerinde şebeke talebinde dramatik bir artışa yol açıyor.


UniSA Araştırmacısı Mahfuz Aziz, "Çatı güneş enerjisi tarafından üretilen ve şebekeye ihraç edilen fazla güç, günün ilerleyen saatlerinde azalan güneş enerjisinin yerini almak için sevk edilebilir gücün aniden artırılması gerektiğinden, bu durum önemli operasyonel zorluklara yol açmaktadır, işyerinde elektrikli araçların şarj edilmesi, gün boyunca fazla yenilenebilir enerji üretimini kullanarak bu zorluğun üstesinden gelmeye yardımcı oluyor. Gündüz işyeri şarjına öncelik verilmesi, elektrikli araçların evde şarj edilmesine yönelik talebi azaltarak akşam yoğun saatlerde şebeke üzerindeki baskıyı azaltıyor."dedi.Comments


bottom of page