top of page

Güneş Enerjisinin Yaygınlaşmasında Enerji Depolamanın Rolü

Topluluk Güneş Enerjisi ve Enerji Depolama: Birleşen Fırsatlar ve Topluluğa Odaklı Strateji

Güneş Enerjisi
Güneş Enerjisi

İşletmelerin ve bireylerin yerel konumlandırılmış güneş enerjisi projelerinden üretilen elektrik kredilerine abone olmalarını sağlayan "Herkes için Güneş" modeli, Amerika Birleşik Devletleri'nde hızla büyüyen bir pazar segmenti haline gelmiştir. 2023 yılının ortalarında, 41 eyalet ve Washington, D.C. genelinde gerçekleştirilen projelerle birlikte, topluluk güneş enerjisi pazarı yaklaşık olarak 6 GW'a ulaşmıştır. Bu model, sürdürülebilir enerjiye geçişin bir parçası olarak büyük bir ilgi görmekte ve toplulukları, enerji üretimine daha aktif katılım sağlamaya teşvik etmektedir.


Topluluk güneş enerjisi projelerinde enerji depolamanın entegrasyonu, güneş enerjisi projesinin tasarımı veya kurulumu üzerinde doğrudan bir etkiye sahip olmasa da, projenin başarısını önemli ölçüde artırabilir. Perch Energy'nin topluluk güneş enerjisi müşteri yöneticisi ve politikadan sorumlu Başkan Yardımcısı Georgina Arreola, enerji depolamanın proje ekonomisini iyileştirerek, kamu hizmetleri ve eyalet teşvikleriyle birlikte projelerin daha rekabetçi hale gelmesine yardımcı olduğunu vurgulamaktadır.

Arreola, bazı eyaletlerin depolama elektriğini yoğun talep dönemlerinde serbest bırakmak için tazminat ödemesine izin verdiğini belirtiyor, bu da projenin finansmanını ve gelirini olumlu yönde etkileyebiliyor. "Pik tıraşlama" adı verilen bu uygulama, depolama sistemlerini kullanarak elektriği daha etkili bir şekilde yönetmeyi ve talep zirvelerini dengelemeyi amaçlamaktadır.


Topluluk güneş enerjisi projelerinin depolama ile entegre edilmesi, yerel üretimin şebeke esnekliğini artırarak, sadece tek başına güneş enerjisi üretimi ile elde edilecek olanın ötesine geçmeye yardımcı olabilir. Sonuç olarak, birçok pazar, ek teşviklerle desteklenmiş enerji depolamayı teşvik etmekte ve bu, topluluk güneş enerjisi projelerinin sürdürülebilirliğini ve rekabet avantajını artırarak, güneş enerjisi endüstrisinin daha geniş bir benimsemesine katkı sağlamaktadır.


Güneş enerjisi yüklenicisi Nexamp, 2023 En İyi Güneş Enerjisi Yüklenicileri Listesi'nde Topluluk Güneş Enerjisi pazarı segmentinde birinci sırada yer alarak, enerji depolamaya yönelik teşviklerin Kuzeydoğu ve Ortabatı'daki topluluk güneş enerjisi tesislerinde abone sayısını artırmalarına yardımcı olduğunu belirtiyor. Nexamp'ın topluluk güneş enerjisi abonelerine sunduğu teklifin, herhangi bir pazarda oldukça tutarlı olduğunu ifade eden Nexamp Enerji Depolama Direktörü Rob Ritchie, enerji depolama gelirlerinin projenin genel mali tablosuna önemli katkılar sağlayarak projelerin ilerlemesini desteklediğini vurguluyor. Ritchie, "Her ne kadar güneş enerjisinden yararlanan bir projeniz olsa da, enerji depolama eklemek projelerin ilerlemesini hızlandırabilir ve bu topluluk güneş enerjisi avantajlarını daha da artırabilir. Enerji depolama, projenin genel finansal başarısına katkı sağlamakla kalmaz, aynı zamanda çeşitli programlardan gelen gelir akışlarını da açığa çıkararak projenin daha sürdürülebilir bir temel üzerine inşa edilmesine olanak tanır" diyor. Bu yaklaşım, Nexamp'ın güneş enerjisi projelerini daha etkili ve rekabet avantajına sahip kılmasında önemli bir rol oynamaktadır. Birçok pazar, topluluk güneş enerjisi projelerine depolama eklenmesini bir zorunluluk olarak benimsemektedir. Örneğin, Kaliforniya, topluluk güneş enerjisi projelerinin en az dört saatlik bir bataryaya sahip olmasını gerektiren bir net değer faturalandırma tarife programı önerisi sunarak bu yönde adımlar atmıştır. Georgina Arreola, bu tarz projelerin sağladığı maddi teşvik avantajlarının yanı sıra, enerji depolamanın abonelere de fayda sağladığını belirtiyor.


Arreola, "Depolama eklemek, topluluk güneş enerjisi projelerini daha verimli hale getiriyor. Perch için daha verimli sistemler, proje başına daha fazla aboneliği mümkün kılıyor" diyor. Rob Ritchie ise bu durumu, güneş enerjisi projelerinin üretim penceresinden daha fazla yararlanma olarak açıklıyor. "Enerji depolama varlıkları, güneş enerjisi üretimini gün ortasından yazın öğleden sonraki yoğun dönemlere kaydırarak bu avantajı elde ediyor. Bu da Nexamp'ın aldığı kredileri artırarak, topluluk güneş enerjisi programı aracılığıyla abonelere daha fazla değer sunmak için ek finansal kaynaklar yaratıyor" diyor. "Enerji depolama ek bir kilovat-saat üretmese de, güneş enerjisi üretimini zaman içinde kaydırarak ve bu değeri abonelere aktararak projelerin değerini artırıyor."


Topluluk güneş enerjisi ve enerji depolama pazarları ayrı olarak gelişmeye devam ettiğinde, güçlendirme durumları için artan fırsatlar ortaya çıkıyor. Massachusetts ve New York'un yakın zamanda depolama teşvik programlarını değiştirmesiyle birlikte, Nexamp mevcut topluluk güneş enerjisi projeleri portföyüne bakarak enerji depolamasının eklenmesinin bir projenin finansal ve toplumsal etkisini daha da artırabileceği yerleri belirlemeye odaklanıyor.


Rob Ritchie, şirketin çalışmalarında "topluluk" kavramını ciddiye aldıklarını vurguluyor.

Ritchie, "Bu topluluklara uzun vadeli bir ortak olarak bakıyoruz" diyor. "Eğer depolama projemizi şehrin diğer tarafında değil de burada, bu topluluk içinde gerçekleştirseydik, mevcut arazi üzerinde çalışmaya devam etmek daha kolay olurdu. Güneş enerjisi projemizden önce aldığımız geri bildirimleri göz önünde bulundurarak, toplulukla nasıl daha etkili bir şekilde işbirliği yapabiliriz? Yerel toplumla uyumlu bir şekilde nasıl işbirliği yapabiliriz?" şeklinde konuşuyor. "Müşterilerimiz ve Nexamp için değer yaratmaya devam etmek amacıyla, mevcut filomuza değer katmaya devam etmek için yeni pazar fırsatlarını değerlendiriyoruz" diye ekliyor. Bu yaklaşım, Nexamp'ın sadece enerji projelerini değil, aynı zamanda toplulukları da güçlendirmeyi hedefleyen bir strateji izlediğini gösteriyor.Kommentare


bottom of page