top of page

Güneş Enerjisi Sistemi Verimliliği İçin İşletme ve Bakım Stratejileri

Ekipman, inşaat ve teknolojide en iyi uygulamalar, güneş enerjisi sistemlerinin performansını optimize etmek için kullanılabilir.

Güneş Enerjisi
Güneş Enerjisi

Güneş enerjisi endüstrisi olgunlaştıkça, varlık sahiplerinin daha yüksek getiriler sağlama baskısı da artıyor. Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, işletme ve bakım (O&M) verimliliğini artırma talebi de giderek yükseliyor - bu da bir güneş enerjisi tesisinin inşa sonrası bütçesinin en büyük bileşeni.


Bir varlık sahibi O&M'yi kendi bünyesinde gerçekleştirirse, üçüncü bir tarafa dış kaynak kullanırsa veya ikisinin karışımını kullanırsa, stratejik olarak O&M hakkında bilgili olmak verimliliği önemli ölçüde artırabilir. Dört stratejiyi göz önünde bulundurmak gerekir: insanlar, ekipman, inşaat ve teknoloji.


İnsanlara Yaklaşım


Yeterli ve nitelikli personel işe almak ve elinde tutmak, temiz enerjiye geçişin küresel olarak engellenmesi için en büyük tehditlerden biridir. 2022'de, güneş enerjisi endüstrisinde işverenlerin %44'ü nitelikli başvuruları bulmanın "çok zor" olduğunu söyledi. Bu, ABD'deki Ulusal Güneş İşleri Sayımı'nda (IREC) kaydedilen en yüksek yüzdedir. Rekabet, küçük bir başvuru havuzu ve eksik eğitim ve teknik beceriler, bu tehlikenin nedenlerinden bazılarıdır.

ABD'de 16.585 rapor edilmiş güneş enerjisi işletme ve bakım işi olduğundan, bu ciddi bir zorluktur, özellikle teknik olarak "insan işi" olmayan varlık sahipleri için. Ancak, O&M hizmet sağlayıcıları özellikle büyük ulusal oyuncular olarak bu işin içindedir.


Bu karmaşık bir durum. Günlük olarak işe alım, eğitim ve yetenek yönetimine takılmak, varlık sahiplerini, en önemli önceliklerinden uzaklaştırarak, yani güneş enerjisi tesisinin performansı ve üretiminden uzaklaştırarak riskli bir dikkat dağıtıcı olabilir. Özellikle varlık uzak veya istenmeyen yerlerde bulunuyorsa daha da zor olur. Ancak, önleyici ve düzeltici bakımın varlığın performansı için misyonun kritik olduğunu sağlamak gerekir. Ve bu, üstün teknik ve güvenlik becerilerine sahip çok eğitimli insanları gerektirir.


Varlık sahipleri için bir çözüm, insan işinden çıkmak ve insan işi olan kaynakları kullanmaktır: üçüncü taraf O&M hizmet sağlayıcılarını kullanmak. İşgücü zorlukları için, ulusal bir varlık sahibi, anlık ihtiyaçları karşılamak için doğru kaynakları çekebilme yeteneğine sahiptir. Ve uzaktaki varlıklar için, muhtemelen zaten bölgedeki hizmet yoğunluğuna sahiptirler, yani muhtemelen zaten yakındaki diğer varlıkları işletir ve bakımlarını yaparlar.


Kalifiye bir ortağa dış kaynak kullanmak aynı zamanda bir varlık sahibinin işgücü geliştirme baş ağrılarını da azaltır. Bir güneş alan teknisyeni olmak yıllar alır ve yeni teknolojilerin yaygınlaşmasıyla öğrenme eğrisi asla bitmez. İçerdeki güneş panelleri montajcıları yıllarca projeler inşa ederken deneyim kazanabilirler, ancak bir alan teknisyeni olmak için gereken tüm becerileri geliştirmeleri muhtemel değildir, hatta şirketin kariyer merdivenine çıkarak kritik proje yönetimi rollerine geçmeleri muhtemel değildir. Alan teknisyenlerine özel elektro-mekanik eğitim veya mentorluk gerektiren varlık sahipleri için sınırlı fırsatlar sunarlar.

Bunun yerine, O&M hizmet sağlayıcıları ölçeklenebilir bir şekilde yetenek yetiştirmek işinde olanlardır. Büyük, ulusal firmalar işgücü geliştirme altyapısına büyük yatırımlar yapmıştır - çok milyon dolarlık bir yenilenebilir enerji eğitim tesisi inşa etmekten, eğitimi doğrudan iş sahasına taşıyan bir mobil üniversiteye kadar.


Teknisyenlerin OSHA gereksinimlerini karşılamak için gerekli olan güvenlik eğitimleri, sertifikalar ve yeniden sertifikasyonları almasını sağlamak da tamamen hizmet sağlayıcının alanına girer.


Ekipman Stratejisi


Pandemiden beri güneş enerjisi tedarik zinciri sorunları yeni bir gerçeklik haline geldi. Malzeme temin endişeleri hafiflese de, panel, invertör ve diğer ekipman stoklarını birçok saha sitesinde önleyici ve acil bakım ihtiyaçlarını karşılamak için yönetmek, özellikle büyük varlık portföylerine sahip olan varlık sahipleri için büyük bir zorluktur.


On farklı projenin 20 farklı panel ve invertör tedarikçisinden malzeme stokunu koruması gerekebilir - bu da projeler muhtemelen o zamanda mevcut olanlardan parça tedarik eden farklı mühendislik, satın alma ve inşaat (EPC) hizmet sağlayıcıları tarafından inşa edilmiş olabilir. Ne yazık ki, varlık sahibi için bu, 100 farklı türde parça - veya kritik durumları önlemek ve maliyetli işten kaynaklanan duraksamaları önlemek için hızlı değişimler sağlamak için 200'den fazla yedek parçayı kapsar. Bu, kendi yedek parça envanterini koruyan varlık sahipleri için büyük bir zorluktur. Üçüncü bir yedek parça sağlayıcısına dış kaynak kullanmış olsalar bile, her bir proje için ayrı ayrı sözleşme yapma zorluğuyla karşılaşırlar.


Güneş enerjisi endüstrisi olgunlaştıkça, ileri görüşlü varlık sahipleri ekipman ihtiyaçlarını O&M stratejilerine dahil ediyorlar. Yeni projeler için gereksinimleri standartlaştırıyorlar. Aşınmış panelleri ve invertörleri değiştirirken, EPC'lerin belirli üreticilerden ve OEM'lerden malzeme tedarik etmelerini sözleşmeye bağlıyorlar. Birden fazla projede benzer ekipmanlardan faydalanarak, varlık sahipleri, daha az türde panel ve invertör için toplu alımlar yaparak yedek parça ve stok sorunlarını hafifletebilirler. Veya, yedek parça envanterini üçüncü bir O&M sağlayıcısına dış kaynak olarak vermişlerse, tüm projeleri kapsayan bir ana hizmet sözleşmesi yapabilirler ve sözleşme müzakereleriyle ilgili zaman ve çabayı önemli ölçüde azaltabilirler.

Bu stratejik yaklaşım, yedek parça sorunlarını azaltmakla kalmaz, aynı zamanda varlık sahiplerinin projelerinin en yüksek kalitede bileşenlerle inşa edildiğinden emin olmalarını sağlar ve toplu alımlarda tedarik fiyatlarını optimize eder. Teknisyenlerin, daha az ekipman türüne hizmet verdiğinden, eğitim ihtiyaçları da azalır. Daha az ekipman çeşidi ayrıca daha hızlı bilgi transferine ve teknisyenlerin, bir projeden diğerine hızlı bir şekilde geçiş yapmasına olanak tanır, böylece düzeltici bakım veya bazı beklenmeyen katastrofik sorunlar için.


İnşaat Planları


Bir EPC seçimi, "hızlı, ucuz veya yüksek kalite" seçeneklerinden ikisini seçme alanlarından biridir, özellikle bir O&M bakış açısından. Hızlı ve ucuz, bir varlığın performansını ve verimliliğini uzun vadede erozyona uğratacak, bir varlığın performansını ve verimliliğini uzun vadede erozyona uğratacak potansiyele sahiptir.


Zamanında ve bütçede kaliteli projeler teslim etme konusunda bir üne ve geçmişe sahip bir EPC seçin. EPC sözleşmesine girmeden önce %100 tam bir site tasarımınız olduğundan emin olun. Son detayları şansa bırakmayın - bu panellerin monte edildiği, kabloların ve kabloların döşendiği ve birçok O&M kabusunun başladığı yerdir.


Çünkü bazı EPC'ler normalde bir avuç deneyimli iç profesyoneli istihdam eder ve panellerin ve kabloların montajı için birçok işçiliği dış kaynak kullanır. İşgücü konusunda, EPC'nin kalite yerine ucuzu seçmediğinden emin olun.


Teknoloji Görünümü


Koşul izleme, optimal PV sistem performansını sağlamak için güç kesintilerinden, arızalı modüllerin tanımlanmasından, modül verimliliğinin hesaplanmasından ve ağ standartlarına uyumun kontrol edilmesine kadar büyük miktarda veriyi süzme ve analiz etmeyi gerektiren kritik bir O&M görevidir.


Geleneksel olarak, koşul izleme manuel ve dağınıktı. Neyse ki, koşul izleme otomasyonu ve veri performans analitiğindeki ilerlemeler bunu değiştiriyor. Bugün, sofistike varlık sahipleri, O&M stratejilerini ve düzeltici bakım planlarını bilgilendirmek için uzaktan koşul izleme yazılımlarına yöneliyorlar. İzleme işlemleri uzaktaki işletmeler merkezlerinde gerçekleştirilir - Pearce gibi Kuzey Amerikan Elektrik Güvenilirliği Kurulu'nun (NERC) Kritik Altyapı Koruma (CIP) standartlarını karşılamak üzere tasarlanmış dünya standartlarında bir NIRC/CIP Uzaktan İşletme Merkezi. Bu merkezlerde, performans analitiği uzmanları aynı anda birden fazla üretim sitesini görebilir.


Otomatik koşul izleme, Pearce'a herhangi bir sitenin performans düzeylerine 7/24 görünürlük sağlar, verimsizlikleri tanımlar ve bir sorunun kök nedenini belirlemek için veri analizi yapar. Bir teknisyeni iş sahasına göndermeden önce uzaktan bir zorluk analizi yapmak maliyeti yönetmeye yardımcı olur. Ve bir projeyi daha hızlı çevrimiçi hale getirme yeteneğini hız

landırarak, kesinti süresini önemli ölçüde azaltır.


Koşul izleme sistemleri, O&M servisini daha akıllı ve daha verimli hale getiriyor. Tam olarak belirlenmiş bir başarısızlık noktası hakkında veriye sahip olmak - kirli bir filtre paneli, arızalı bir PV bağlayıcı veya arızalı bir invertör gibi - varlık sahibi veya dış kaynaklı O&M hizmet sağlayıcısı, sorunu daha hızlı çözmek için doğru yere doğru bilgiye sahip bir teknisyeni gönderebilir.


Güneş enerjisi endüstrisi, neredeyse dört on yıl önce ilk güneş parkının inşa edilmesinden bu yana çok yol kat etti. Endüstri evrimleşmeye devam ettikçe, O&M en iyi uygulamaları ve teknolojisi de aynı şekilde gelişecek ve varlık sahiplerine daha akıllı stratejiler uygulama ve daha büyük performans elde etme imkanı verecektir.


Comments


bottom of page