top of page

Güneş Enerjisi Küresel Elektrik Arzının Yüzde 20'sini Hedefliyor

Güneş Enerjisinin Küresel Elektrik Üretimindeki Yükselişi
Güneş Enerjisi
Güneş Enerjisi

Bugün, kuzey yarımkürede yılın en uzun gününde, güneş enerjisi öğle saatlerinde gün ortası pik elektrik üretiminin beşte birini karşılayacak. Ember tarafından yayınlanan rapora göre, dünya genelinde güneş enerjisi kapasitesi hızla artıyor ve bu yılın öğle saatlerinde toplam elektrik üretiminin yüzde 20'sinin güneş enerjisinden sağlanması bekleniyor. Geçen yılın aynı dönemine göre bu oran yüzde 25 artış gösteriyor, bu da güneş enerjisinin elektrik üretimindeki hızlı büyümesini gösteriyor.,Güneş enerjisi, 2023 Haziran ayında küresel elektrik üretiminin yüzde 6,7'sini sağlarken, bu yılın Haziran ayında bu oranın yüzde 8,2'ye yükseleceği öngörülüyor. Geçen yıl güneş enerjisi küresel elektrik üretiminin yüzde 5,5'ini karşılayarak rekor kırmıştı. Çin, dünyanın en büyük güneş enerjisi pazarı olarak 2023'te küresel güneş enerjisi üretiminin yüzde 36'sını tek başına gerçekleştirdi.


Ember'in verilerine göre, Çin'de güneş enerjisi üretiminin Haziran 2023'teki yüzde 7 seviyesinden bu ay yüzde 9,6'ya yükseleceği tahmin ediliyor. Avrupa Birliği'nde güneş enerjisinin elektrik üretimindeki payının Haziran 2023'teki yüzde 17'den bu ay yüzde 20'ye çıkacağı öngörülüyor. ABD'de bu oran yüzde 6,9, Hindistan'da ise yüzde 7,1 olarak hesaplanıyor.


Ember elektrik analisti Kostantsa Rangelova, güneş enerjisinin yüzde 20'lik payının artık önemli bir küresel elektrik kaynağı haline geldiğini vurgulayarak, "Batarya maliyetlerindeki düşüşle güneş enerjisi artık gündüzleri değil, akşamları da kullanılabiliyor. Güneş enerjisi en hızlı büyüyen elektrik kaynağı olmaya devam ediyor ve en büyük enerji kaynağı haline gelecek." dedi.Bình luận


bottom of page