top of page

Güneş Enerjisi'nin Geliştirilmesi için 289 Milyon Dolar Sağlandı

Moritanya ve Afrika Kalkınma Bankası Arasında 289.5 Milyon Dolarlık Güneş Enerjisi Projesi Finansman Anlaşması İmzalandı.


Moritanya ve Afrika Kalkınma Bankası
Moritanya ve Afrika Kalkınma Bankası

Moritanya Ekonomi ve Sürdürülebilir Kalkınma Bakanı Abdessalam Mohamed Saleh ve Afrika Kalkınma Bankası Kuzey Afrika Genel Müdür Yardımcısı Malinne Blomberg, iki enerji sektörü projesi için toplam 289.5 milyon ABD Doları tutarında finansman anlaşması imzaladı. Törende Enerji, Petrol ve Madenler Bakanı Nany Ould Chrougha, SOGEM Genel Müdürü Mohamed Mahmoud Sid'Elemine ve SOMELEC Genel Müdürü Ousmane Tall hazır bulundu. Finansman, 225 kV Moritanya-Mali elektrik enterkoneksiyonu ve güneş enerjisi santrali geliştirme (PIEMM) projesinin yanı sıra kırsal alan sürdürülebilirliği için üretim ve enerji yatırımlarının artırılması (RIMDIR) projesinin yürütülmesini amaçlayan kredi ve hibelerden oluşmaktadır. PIEMM, Çölden Enerjiye Girişimi'nin bir parçası olarak Moritanya ve Mali arasında 225 kV'luk bir elektrik bağlantısının kurulmasını gerektiriyor.


Girişim, güneş enerjisi santralleri inşa etmeyi ve 600 MW kapasiteli 1.373 kilometrelik bir yüksek gerilim iletim hattı kurarak güneş enerjisi üretimini artırmayı ve her iki ülkede de herkesin elektriğe erişimini sağlamayı amaçlıyor. Moritanya, Afrika Kalkınma Fonu'ndan 272 milyon dolarlık kredi ve Yeşil İklim Fonu'ndan 1,5 milyon dolarlık hibe yoluyla finansman sağlayarak Afrika Kalkınma Bankası tarafından Moritanya'ya sağlanan en büyük finansman olma özelliğini taşıyor.Afrika için Sürdürülebilir Enerji Fonu'ndan (SEFA) alınan 16 milyon dolarlık hibe ile desteklenen RIMDIR girişimi, Moritanya'nın güneydoğusundaki 40 bölgede kırsal elektrifikasyona odaklanıyor. Hibrit mini fotovoltaik enerji santrallerinin kurulmasını ve bunların kamu-özel sektör ortaklığı (PPP) yoluyla bağlantı hatları üzerinden köylere bağlanmasını içeriyor. Ayrıca proje, özellikle gıda soğuk zinciri (et, süt ve sebze) ve tarımsal gıda işleme sektörlerinde katma değerli faaliyetleri artıracaktır.


Herkesin erişebileceği yüksek kaliteli, güvenilir elektrik olmadan sürdürülebilir, çeşitlendirilmiş bir ekonomik büyüme olamaz. Bu çerçevede hükümet, 2030 yılına kadar tüm vatandaşların elektriğe erişimini garanti altına almayı amaçlayan iddialı programlar hazırlamıştır ve bu da ülkede mevcut enerji kaynaklarının en iyi şekilde kullanılmasını gerektirmektedir ki Afrika Kalkınma Bankası'ndan sağlanan bu finansman da buna katkıda bulunacaktır.

Bugün Moritanya'nın enerji dönüşümünün önünü açacak finansman anlaşmalarını imzalıyoruz. Bu iki proje yeşil büyüme, sürdürülebilir yatırım ve istihdam için yeni fırsatlarla insanların günlük yaşamlarını iyileştirecek. Bu anlaşmalar Moritanya ile ilişkilerimizin mükemmelliğini kanıtlamakta ve güçlendirilmesine yardımcı olmaktadır" dedi.
Comments


bottom of page