top of page

ENVIRIA ve BlackRock 185 Milyon Euro'luk Güneş Enerjisi Anlaşması

ENVIRIA ve BlackRock İşbirliği: Almanya'nın Güneş Enerjisiyle Yenilenebilir Enerji Geçişine Güçlü Bir Katkı

Güneş Enerjisi
Güneş Enerjisi

ENVIRIA, küresel ölçekte faaliyet gösteren bir yatırım fonu olan Global Renewable Power IV (GRP IV) fonu aracılığıyla BlackRock ile gerçekleştirdiği kesin anlaşmayı duyurdu. ENVIRIA, bu anlaşma kapsamında BlackRock'tan 185 milyon Euro'nun üzerinde öz sermaye yatırımı alacak. Bu ek sermaye, şirketin büyüme stratejisinin bir parçası olarak Almanya genelinde bulunan 500 ticari ve endüstriyel güneş enerjisi projesini genişletmeyi amaçlamaktadır.Yatırımın odak noktası, çatı üstü güneş enerjisi ve buna bağlı hizmetlerle merkezi olmayan enerji sağlama sektöründe büyüme potansiyelidir. Alman şirketlerinin elektrik tüketiminin büyük bir kısmını oluşturduğu düşünüldüğünde, şu anda sadece şirket çatılarının yüzde 10'unun güneş enerjisi sistemleri ile donatıldığı görülmektedir. Bu durum, ülkenin güneş enerjisi kapasitesindeki potansiyeli tam anlamıyla kullanmamaktadır.


ENVIRIA'nın Kurucusu ve CEO'su Melchior Schulze Brock, BlackRock ile yapılan bu anlaşmanın şirketin güçlü büyüme vizyonunu destekleyen bir adım olduğunu belirtti. BlackRock'un finansal ve bilgi desteğinin, ENVIRIA'nın karmaşık ve sermaye yoğun doğasına uygun bir kaynak sağladığını vurgulayan Brock, aynı zamanda BlackRock'un küresel deneyiminin başarılı bir işbirliği için önemli bir avantaj olduğunu ifade etti.

ENVIRIA, geleneksel "gri" enerji santrallerine meydan okuyarak, güçlü güneş enerjisi sistemleri aracılığıyla doğrudan şebekeye elektrik sağlayarak fosil yakıtlara olan bağımlılığı azaltma hedefini benimsemektedir. Şirket, Galileo Green Energy, Redalpine, Alter Equity ve BNP Paribas Développement gibi Seri A yatırımcıları tarafından desteklenmiştir ve Almanya genelinde 500 ticari ve endüstriyel güneş enerjisi projesinden oluşan bir portföy oluşturmuştur.

2017 yılında kurulan ENVIRIA, güçlü bir geçmişe sahip bir C&I güneş enerjisi geliştirme şirketi olarak, öncü uçtan uca bir iş yaklaşımının etkinliğini kanıtlamaktadır. Kurulumdan bakıma kadar tüm güneş enerjisi değer zincirini kapsayan özelleştirilmiş çözümler sunarak, sektördeki önemli zorlukların üstesinden gelmeyi amaçlamaktadır. Bu sayede, ENVIRIA ekonomik bir ortamda yenilenebilir enerji talebini artırmaya devam ederken, çekici altyapı çözümleri için büyüme potansiyelini ortaya koymaktadır.


BlackRock'ın İklim Altyapısı ekibi, bu alandaki ilk girişimcilerden biridir ve 90'lı yılların sonlarından bu yana yenilenebilir enerjiye yatırım yapmaktadır. GRP IV, iklim altyapısı franchise'ının dördüncü versiyonudur ve Alman varlık sahiplerinden önemli miktarda sermaye içermektedir. ENVIRIA'ya yapılan yatırım, enerji geçişi temasına uygun altyapı varlıklarına yatırım yapma konusundaki güçlü geçmişlerine katkıda bulunarak, şirketin büyümesini ve ölçeklenebilirliğini desteklemektedir. BlackRock EMEA İklim Altyapısı Başkanı Keith Mangan, ENVIRIA'ya yapılan yatırımın, enerji geçişine uygun altyapı varlıklarına yatırım yapma konusundaki güçlü geçmişlerine katkıda bulunduğunu belirterek, ENVIRIA'nın tam zincirli bir PV sağlayıcısı olarak benzersiz değer önerisinin sektörde ölçeklenebilir inovasyonun mükemmel bir örneği olduğunu vurguladı.


BlackRock Almanya, Avusturya ve Doğu Avrupa Ülke Başkanı Dirk Schmitz, "Almanya'nın düşük karbon ekonomisine geçişi, yenilenebilir enerji altyapısına önemli yatırımlar yapılmasını gerektiriyor. Almanya'da iklim altyapısı için umut verici bir makro-ekonomik ortamda müşterilerimize bu yatırıma erişim sağlamaktan memnuniyet duyuyoruz. İklim altyapısı platformumuzda güçlü bir Alman yatırımcı varlığıyla, müşterilerimizin parasını yerel olarak ENVIRIA aracılığıyla değerlendireceğimiz için heyecanlıyım" şeklinde konuştu. Schmitz, bu yatırımın Almanya'nın sürdürülebilir enerji hedeflerine uygun bir şekilde katkı sağlayacağını vurgulayarak, müşterilerin yerel olarak bu önemli dönüşüme finansal destek sağlama fırsatından duyduğu memnuniyeti ifade etti.Comments


bottom of page