top of page

Enerji Bakanlığı 2,7 Milyar Dolarlık Yenilenebilir Enerji Planını Görüşe Açtı

Yenilenebilir Enerji Entegrasyon Yatırım Planı Detayları
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı (ETKB), 2,7 milyar ABD Doları kredi talebiyle hazırlanan Türkiye Yenilenebilir Enerji Entegrasyon Yatırım Planı’nın taslak çalışmasını sektörün görüşüne sundu. Bakanlığın duyurusunda, Dünya Bankası’na bağlı Temiz Teknoloji Fonu için önerilen planın, Uluslararası İmar ve Kalkınma Bankası, Uluslararası Finans Kurumu, Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası, Hazine ve Maliye Bakanlığı ve Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı arasındaki istişareler sonucunda hazırlandığı ifade edildi. Taslak yatırım planının 12 Temmuz 2024 tarihine kadar sektör görüşüne açık olacağı belirtildi.

Plan üç ana bileşenden oluşuyor:

1. Türkiye Elektrik İletim A.Ş. tarafından yönetilecek ilk bileşen için 1,54 milyar ABD Doları kredi talep ediliyor. Bu kaynak, Türkiye elektrik iletim sisteminin esneklik, dengeleme, stabilizasyon ve güç altyapısının güçlendirilmesi için kullanılacak.


2. Özel sektör yatırımcıları için 330 milyon ABD Doları sağlayacak ikinci bileşen, elektromobilite, enerji depolama ve elektrik iletim sisteminin dijitalleşmesine odaklanan yatırımları içeriyor. Türkiye'deki elektrikli araç kullanımının artması ve hükümetin yenilenebilir enerji hedefleri bu yatırımların önemini vurguluyor.


3. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından yönetilecek üçüncü bileşen, hidroelektrik yatırımları için 900 milyon ABD Doları kredi talep ediyor. Bu kapsamda Türkiye'nin ilk pompaj depolamalı hidroelektrik santrali projesi ve Elektrik Üretim A.Ş.'nin hidroelektrik santrallerinin verimliliğini artırma yatırımları bulunuyor.Hidroelektrik yatırımları için 900 milyon ABD Doları talep ediliyor. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'nın yürütücüsü olduğu bu üçüncü bileşen, Türkiye'nin hidroelektrik sektöründeki yatırımlarını kapsıyor. Plana göre, bu tutarın 600 milyon ABD Doları, Türkiye'nin ilk pompaj depolamalı hidroelektrik santralini hayata geçirme hedefi doğrultusunda talep ediliyor. Ayrıca, Elektrik Üretim A.Ş.'nin portföyündeki 22 hidroelektrik santralinin verimliliğini artırmak için 300 milyon ABD Doları tutarında yatırım yapılması planlanıyor.Comments


bottom of page