top of page

Endesa'nın 1,1 MW Güneş Enerjisi ve 5,5 MWh Depolama Sistemi Projeleri

Endesa, güneş enerjisiyle birlikte Vanadyum Redoks Akış Pilleriyle İnşa Edilen En Büyük Enerji Depolama Tesisini Mayorka'da kurdu ve SOLBAL Programından IDAE Fonu Almayı Başardı.

Endesa Güneş Enerjisi Tesisi
Endesa Güneş Enerjisi Tesisi

Endesa, İspanya'nın Mayorka adasında bulunan Son Orlandis Güneş Enerjisi Santrali'nde, Enel Green Power España aracılığıyla, vanadyum akış pillerine dayalı bir enerji depolama sistemi kurdu. Bu sistem, 1,1 MW kapasiteye ve 5,5 MWh kapasiteye sahip olup, şirketin İspanya'da lityum kullanmayan ilk enerji depolama tesisini inşa etmiştir.

Endesa'ya göre, bu tesis Avrupa'da güneş enerjisi tesisine entegre edilmiş en büyük vanadyum akış bataryasıdır. Endesa'nın açıklamasına göre, bu tür bataryaların neredeyse hiç bozulmadan 20 yıldan fazla bir kullanım ömrüne sahip olması, özellikle 6 saatten daha uzun süreli yüksek kapasiteli depolama ihtiyaçlarını karşılamak için son derece çekici kılıyor. Ayrıca, muazzam güvenlik avantajları da sunuyorlar.


Son Orlandis örneğinde, enerji depolama sistemi 3,34 MWp'lik bir güneş enerjisi tesisiyle entegre edilmiştir. Özel bir yönetim sistemi kullanılarak, sistemin yakalama ve boşaltma işlemleri, yenilenebilir üretim ve şebeke ihtiyaçlarına göre optimize edilerek yoğun taleplerin karşılanmasına olanak tanıyor. Endesa'ya göre, Son Orlandis batarya sistemi, elektroliti "sonsuz" bir kullanım ömrüne sahip olan ve kullanım ömrünün sonunda bozulmadan ve dolayısıyla çevreye zarar vermeden kolayca yeniden kullanılabilen VCHARGE± soğutma sistemiyle geliştirilmiştir. Bu soğutma sistemi, Kanadalı Largo şirketi tarafından üretilmektedir.


Endesa, 2018'de ERDF Topluluk Fonları tarafından ortak finanse edilen fotovoltaik güneş enerjisi teknolojisi elektrik üretim tesisleri için yapılan ilk yatırım yardımı çağrısında Balear Adaları SOLBAL ihalesinde 72,4 MW'lık fotovoltaik güç kazandı. Ödül alan projelerden biri olan Son Orlandis, Palma belediyesinde bulunan ve vanadyum redoks akış teknolojisine sahip enerji depolama sistemi olan bir fotovoltaik güneş enerjisi tesisidir. Tesis 2022'de faaliyete geçirilmiştir.コメント


bottom of page