top of page

Dünyanın En Büyük Güneş Enerjisi Santrali Faaliyete Geçiyor

China Green Development Group'un 3,5 GW'lık Midong Güneş Enerjisi Projesi Faaliyete Geçti
Güneş Enerjisi Santrali
Güneş Enerjisi Santrali

China Green Development Group, Çin'in Sincan bölgesindeki Urumçi'de 3,5 GW kapasiteli Midong güneş enerjisi projesine start verdi. Bu proje için 15,45 milyar CNY (2,13 milyar $) tutarında bir yatırım yapılması planlanıyor. China Green Development Group'un (CGDG) bir iştiraki olan China Green Electricity Investment of Tianjin, Çin'in Sincan bölgesindeki Urumçi'de 3,5 GW kapasiteli Midong güneş enerjisi çiftliğini faaliyete geçirdi.

Bu güneş enerjisi tesisi, şu anda dünyanın en büyük güneş enerjisi tesisi unvanına sahiptir. Bu devreye almadan önce, Çin devletine ait Huanghe Hydropower Development, Ekim 2020'de dünyanın en büyük güneş enerjisi parkı olan 2,2 GW kapasiteli bir tesisi işletmeye başlamıştı.


Midong projesinin inşaatı, China Construction Eighth Engineering Division Corp ve Power Construction Corporation of China (PowerChina) tarafından kademeli olarak gerçekleştirildi. Proje için 15,45 milyar CNY yatırım yapılması gerekti. Tesis, adı açıklanmayan bir üretici tarafından sağlanan, 650 W gücünde monokristal çift yüzeyli çift camlı 5,26 milyondan fazla güneş paneli içeriyor.Projenin kapsamlı altyapısı, 1,23 milyon destek kazığı, beş adet 220 kV güçlendirici istasyon ve diziyi 750 kV trafo merkezi aracılığıyla şebekeye bağlayan 208 km'den uzun iletim hattının kurulumunu kapsıyor.


Aralık 2020'de kurulan China Green Development Group (CGDG), eski State Grid'e ait olan Luneng Group'un yerini alan, merkezi Çin hükümetine bağlı büyük bir enerji yatırım kuruluşudur. CGDG, Devlet Konseyi Devlete Ait Varlıkları Denetleme ve İdare Komisyonu (SASAC) tarafından doğrudan yönetilmektedir ve yenilenebilir enerji projelerine yatırım, inşaat ve yönetim konularına odaklanmaktadır. Grup, 2024 yılı sonuna kadar 20 GW'tan fazla yenilenebilir enerji kapasitesine ulaşmayı hedeflemektedir.Comments


bottom of page