top of page

Dünyanın En Büyük Binası Pentagon'un Çatısına Güneş Enerjisi Kuruluyor

Güncelleme tarihi: 28 Şub

Pentagon'un Yenilenebilir Enerji Girişimi: Güneş Panelleri ve Sürdürülebilirlik Adımlarıyla Net Sıfıra Doğru

ABD Savunma Bakanlığı, federal hükümeti sürdürülebilirlik lideri olarak yeniden tesis etme planı kapsamında Pentagon'un çatısına güneş enerjisi kuracak.


Pentagon, çatıya güneş panelleri eklemenin yanı sıra fosil yakıtlara olan bağımlılığı azaltmak için ısı geri kazanım ısı pompası sistemi ve güneş termal panelleri de kuracak. Güneş panelleri ve ısı pompası sistemi, şu anda doğal gaz ve petrolle çalışan ısınma ve sıcak su ısıtma işlerinin %95'ten fazlasını karşılayacak. 6.6 milyon metrekarelik bir alanı kaplayan ve 26,000'den fazla çalışanı barındıran Pentagon, net sıfır hedefine ulaşmayı amaçlıyor.


Pentagon projesi yılda 7 milyon kWh elektrik ve 128,157 MMBtu doğal gaz tasarruf potansiyeline sahip olup, tahmini yıllık toplam enerji maliyetinin 1.36 milyon dolarlık bir azalmaya yol açacak.


Fotoğraf: Pentagon. (2024, 13 Ocak). Wikipedia'da.
Fotoğraf: Pentagon. (2024, 13 Ocak). Wikipedia'da.

Savunma Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Kathleen Hicks, "Enerji üretme, dağıtma ve kullanma şeklimizi yeniden düşünerek, Savunma Bakanlığı tesislerimizi daha dayanıklı hale getiriyor, kritik altyapımızı daha iyi güvence altına alıyor ve hem savaşçılar hem de vergi mükellefleri için bir kazanç sağlıyor." dedi.


Pentagon, Enerji Tasarruf Teknolojileri ile Federal Tesislere Yardımcı olan ABD Enerji Bakanlığı (AFFECT) programından enerji tasarrufu ve temiz enerji projeleri için 104 milyon dolarlık hibe alacak federal tesislerden biridir. Bu, Bipartisan Altyapı Yasası'nda program için ayrılan 250 milyon doların ilk üç ödeme arasından biridir.


Comments


bottom of page