top of page

DTEK, 133 MW'lık Yenilenebilir Enerji Batarya Projesini Satın Alıyor

Güneş Enerjisi Dönüşümünde Büyük Adım: Columbus Energy ile Yenilenebilir Enerji Batarya Projesinde Hisse Alımı

DTEK
DTEK

DTEK, AB'ye yönelik odaklı yenilenebilir enerji iştiraki DRI aracılığıyla Polonya'da 133 MW kapasiteli bir depolama projesini satın aldı. DRI, 27 Mart'ta Polonyalı Columbus Energy ile son derece bağlayıcı bir hisse alım anlaşması imzaladı. Bu anlaşma, izinlerin onaylanmasına bağlı olarak Polonya'nın güneyinde bir batarya depolama tesisinin inşası için gereken hakları sağlayacak. Bu anlaşma, DTEK'in Polonya'daki ilk büyük altyapı yatırımı olup, şirketin Ukrayna ile AB arasında bir köprü oluşturma planının önemli bir parçasıdır. DTEK, DRI vasıtasıyla Avrupa genelinde 2030'a kadar 5 GW'lık bir yenilenebilir enerji projesi portföyü oluşturma hedefi koyuyor.


DTEK Group'un CEO'su Maxim Timchenko, "Bugünkü anlaşma, Avrupa'nın fosil yakıtlardan uzaklaşma isteğinde heyecan verici bir dönüm noktasıdır. Bu proje, sadece Polonya'nın yenilenebilir enerjiye doğru önemli bir adım atmasına yardımcı olmakla kalmayacak, aynı zamanda batarya depolamanın Orta ve Doğu Avrupa'da nasıl başarıyla kullanılabileceğini gösteren önemli bir örnek olacak." şeklinde konuştu. DTEK'in ülkedeki yatırımı, Ukrayna ve Polonya'nın enerji sistemlerinin entegrasyonuna büyük bir adım niteliği taşımaktadır.


PIME yönetim kurulu başkan yardımcısı ve genel müdürü Krzysztof Kochanowski, şu ifadeleri kullandı: DTEK gibi uluslararası enerji liderlerinin, AB iştiraki DRI aracılığıyla Polonya'nın batarya depolama pazarına yatırım yapması son derece olumlu bir gelişmedir.

Polonya, Avrupa Birliği'nin batarya ve batarya hücresi üretiminde önde gelen ülkelerinden biridir ve önümüzdeki 5 yıl içinde enerji depolama tesislerinin inşasında da lider konuma gelecektir. Bu yeni tesisin inşası, ülkemizin çabalarına kesinlikle önemli bir katkı sağlayacaktır. DRI, Columbus ile anlaşmayı yakın aylarda tamamlamayı ve 2024'ün dördüncü çeyreğinde sahada temel atarak inşaatı bitirmeyi ve 2026'nın başlarında faaliyete geçmeyi planlıyor.

2022 Kapasite Piyasası ihalesinde Polonya İletim Sistemi Operatörü PSE tarafından başarılı olan proje, 2027'den itibaren 17 yıl boyunca Polonya piyasasına enerji kapasitesi sağlama yükümlülüğünü üstlenecek.Comments


bottom of page