top of page

Dicle Üniversitesi'nden Büyük Hamle Güneş Enerjisi Santrali Kuruluyor

Dicle Üniversitesi, enerji ihtiyacının %55'ini karşılayacak olan Güneş Enerjisi Santrali için önemli bir adım attı. Üniversite, kendi taşınmazlarını kiralayarak bu santralin kurulması için bir protokol imzaladı. Bu proje, üniversitenin enerji maliyetlerini düşürmesinin yanı sıra çevreci bir kampüs olma hedefinde de önemli bir rol oynayacak.
Dicle Üniversitesi
Dicle Üniversitesi

Dicle Üniversitesi (DÜ), enerji ihtiyacının %55'ini karşılayacak bir Güneş Enerjisi Santrali (GES) kuruyor. 15 Temmuz Kültür ve Kongre Merkezi'nde düzenlenen törende, üniversiteye ait 5 taşınmazın kiralanması ve bu taşınmazlar üzerinde 12 bin 900 kilovat gücünde bir GES kurulması, işletilmesi ve idareye devredilmesi için protokol imzalandı.


Törende konuşan Vali Yardımcısı Ömer Coşkun, Diyarbakır'ın hem sanayi hem de güneş enerjisi potansiyelinin yüksek olduğunu vurguladı. Coşkun, Dicle Üniversitesi'nin bu potansiyeli değerlendirmesinin gurur verici olduğunu ve üniversitenin enerjisinin büyük kısmını güneşten sağlamasının ülke ekonomisine de katkı sağlayacağını belirtti.


Rektör Prof. Dr. Mehmet Karakoç, üniversiteye katkı sunacak projeleri titizlikle hayata geçirdiklerini ifade etti. Yenilenebilir enerji ve enerji tasarrufuna büyük önem verdiklerini belirten Karakoç, "Güneş enerji sistemi ile 20 milyon kilovatsaat elektrik üretilerek üniversitenin elektrik faturasında %55 civarında tasarruf sağlanacak. Bu proje sadece mali açıdan değil, aynı zamanda üniversitemizin çevreci ve sürdürülebilir bir kampüs olma yolunda önemli bir adım atmasını sağlayacak." dedi.


Gessan Enerji Teknolojileri Sanayi ve Ticaret A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Saim Kağıtçı, üretilen enerjinin ülke ve bölge ekonomisine büyük katkı sağlayacağını belirtti. Ayrıca, üniversite kampüsünde gerçekleştirilecek bu projenin öğrenciler için de büyük bir avantaj olacağını ifade etti. Törene, DÜ Rektör yardımcıları, dekanlar, daire başkanları, şube müdürleri, akademisyenler ve idari personel de katıldı.Коментарі


bottom of page