top of page

Dünya Genelindeki Uzay Güneş Enerjisi Teknolojisinin Büyük Başarıları

Güncelleme tarihi: 28 Şub

Caltech'in SSPD-1 Uzay Güneş Enerjisi Gösterici Projesi: Uzayda Yenilikçi Teknolojilerin Başarılı Testi ve Geleceğe Yönelik Önemli Dersler

Caltech'in Uzay Güneş Enerjisi Gösterici (SSPD-1) projesi, bir yıl önce uzaya fırlatıldı ve uzay güneş enerjisinin bir gerçeklik haline gelmesi için gerekli olan üç teknolojik yeniliği test etti ve başarıyla tamamladı. Uzayda kablosuz enerji iletimi yeteneğini gösteren bu uzay aracı, uzayda çeşitli güneş hücre tiplerinin verimliliğini, dayanıklılığını ve işlevselliğini ölçtü; ayrıca güneş hücrelerini ve enerji vericilerini taşımak için hafif bir açılır-kapanır yapı tasarımını gerçek dünyada denedi.SSPD-1'in uzaydaki görevi tamamlandıktan sonra, dünya üzerindeki mühendisler, göstericinin başarılarını kutluyor ve gelecekteki uzay güneş enerjisi projelerinin yolunu çizecek önemli dersler öğreniyor.


Caltech/Space Solar Power Program
Caltech/Space Solar Power Program

Caltech Başkanı Thomas F. Rosenbaum, "Uzaydan ticari fiyatlarla dünyayı aydınlatan güneş enerjisi, hala bir gelecek beklentisidir. Ancak bu kritik görev, bunun başarılabilir bir gelecek olması gerektiğini gösterdi" diyor. Caltech Uzay Güneş Enerjisi Projesi (SSPP) tarafından yönetilen SSPD-1, bir dizi ulus tarafından takip edilen ve uluslararası ilgi çeken bir teknoloji için somut ve öne çıkan bir adım olarak, on yıldan daha uzun bir süredir devam eden bir projenin önemli bir kilometre taşını temsil ediyor. 3 Ocak 2023 tarihinde, profesörler Harry Atwater, Ali Hajimiri ve Sergio Pellegrino liderliğindeki Caltech Uzay Güneş Enerjisi Projesi (SSPP) kapsamında bir Momentus Vigoride uzay aracıyla fırlatıldı. Projede, her biri farklı bir teknolojiyi test eden üç ana deney bulunmaktadır. Bunlar ; DOLCE(Orbitada Hafif Açılır Kompozit Deney): Gelecekte bir güç istasyonu olarak hizmet verecek ölçeklenebilir modüler bir uzay aracının yeni mimarisini, ambalaj şemasını ve açılır-kapanır mekanizmalarını sergileyen 1,8 metre x 1,8 metre ölçülerinde bir yapı.

ALBA: Cezbedici uzay ortamlarına dayanabilecek hücre tiplerini değerlendirmek için 32 farklı fotovoltaik (PV) hücrenin bir koleksiyonu.

MAPLE (Uzaydaki Güç Transferi için Mikrodalga Dizisi Deneyi): Uzaya uzaklıkta kablosuz güç iletimini göstermek için özel entegre devreler temel alınarak tasarlanmış esnek, hafif mikrodalga enerji vericilerinin bir dizisi.

Atwater, "Zaten uzayda güneş panellerimiz var. Örneğin, Uluslararası Uzay İstasyonu'nu beslemek için güneş panelleri kullanılıyor. Ancak yeterli güç sağlamak için yeterince büyük dizileri fırlatmak ve dağıtmak için, SSPP'nin ultra hafif, ucuz, esnek ve açılır-kapanır güneş enerjisi transfer sistemleri tasarlaması gerekiyor" diyor.


Bu deneyler, güçleri seçici olarak iki farklı alıcı üzerinde odaklamak için hassas zamanlama kontrolü ile kablosuz güç iletimini göstermektedir.Comments


bottom of page