top of page

Çin'de Rüzgar ve Güneş Enerjisi Kapasitesi İlk Kez Kömürü Geçiyor

Çin'de Yenilenebilir Enerji Kapasitesi Kömürü İlk Kez Geride Bırakıyor.

Güneş Enerjisi
Güneş Enerjisi

Çin'in kurulu güneş ve rüzgar enerjisi kapasitesinin 2024 yılında ilk kez kömürün önüne geçmesi bekleniyor, bir endüstri kuruluşu 30 Ocak'ta açıkladı. Reuters'a göre, Çin Elektrik Konseyi (CEC), yıllık bir raporda 2024 yılında rüzgar ve güneş enerjisinin kurulu enerji üretim kapasitesinin yaklaşık %40'ını oluşturacağını, kömürün ise %37 kapasiteye sahip olacağını söyledi.2023 yılının sonunda, rüzgar ve güneş enerjisi Çin'in kapasitesinin %36'sını oluştururken, kömür yaklaşık %40'ta kaldı. Tüm fosil olmayan enerji kaynaklarından gelen üretim kapasitesi, 2023 yılında ilk kez ülkenin toplamının yarısından fazlasını oluşturdu.


CEC, 2024 yılının sonunda Çin'in yaklaşık 1.300 gigavat (GW) güneş ve rüzgar kapasitesi inşa edeceğini tahmin ediyor, bu da ülkenin 2030 hedefi olan 1.200 GW'yi şimdiden aşmış olacak demek oluyor.CEC, gerçek güç üretimine yönelik tahmini bir ayrıntı vermedi; 2023 yılında hala kömürün baskın olduğu, Çin'de tüketilen elektriğin neredeyse %60'ını oluşturduğu bilinmektedir.


CEC, elektrik tüketiminin 2024 yılında %6 artacağını öngördü, bu da 2023 yılındaki %6,7'lik büyüme hızından biraz düşük bir orandır. CEC, Çin hükümetini yenilenebilir enerjiyi ülkenin enerji şebekesine dahil etmeye teşvik eden bir kapasite ödeme sistemi geliştirmeye ve diğer yeni enerji depolama teknolojilerini teşvik etmeye yönlendirmiştir. CEC ayrıca Çin'in pompalı hidro enerji depolama inşaatını hızlandırmasını önerdi.Comments


bottom of page