top of page

Çin'de Gerçekleştirilen En Büyük Basınçlı Hava Enerji Depolama Projesi

ZCGN Yingcheng Projesi: Enerji Depolama Alanında Çin'in Yeni Atılımı
Enerji Depolama
Enerji Depolama

Zhongchu Guoneng Technology Co. (ZCGN), Çin'de dünyanın en büyük basınçlı hava enerji depolama projesini faaliyete geçirdi. Bu proje, 207,8 milyon dolarlık bir yatırımla gerçekleştirilen bir enerji depolama güç istasyonudur ve 300 MW/1.800 MWh kapasiteye sahiptir. İstasyon, bir yeraltı tuz mağarasını kullanarak enerji depolama işlemini gerçekleştiriyor.

Enerji Depolama
Enerji Depolama

Çinli geliştirici ZCGN, Hubei eyaletinin Yingcheng kentinde 300 MW kapasiteli basınçlı hava enerji depolama (CAES) tesisinin inşaatını tamamladı. Şirket, bu tesisin bugüne kadar dünyanın en büyük CAES sistemi olduğunu açıkladı. Daha önceki en büyük CAES tesisi ise Ekim 2022'de Hebei eyaletinde Çin Bilimler Akademisi Mühendislik Termofiziği Enstitüsü tarafından devreye alınan 100 MW'lık projeydi. ZCGN, yeni sistemin çok kademeli geniş yük kompresörü, yüksek yük türbin genişleticisi, yüksek verimli süperkritik ısı eşanjörü ve entegre kontrol teknolojisi içerdiğini belirtti. Şirket, bu tesisin Ekim 2022'de Çin Bilimler Akademisi Mühendislik Termofiziği Enstitüsü tarafından inşa edilen 100 MW'lık projeden %30 daha maliyet etkin olduğunu ve %72 genel verimliliğe sahip olduğunu iddia etti. 207,8 milyon dolarlık yatırım ile gerçekleştirilen tesis, 300 MW/1.800 MWh enerji depolama kapasitesine sahip ve yaklaşık 100.000 metrekarelik bir alanı kaplıyor. ZCGN'ye göre, tesis altı saate kadar kesintisiz enerji sağlayabiliyor ve yoğun tüketim dönemlerinde 200.000 ila 300.000 yerel haneye elektrik temin edebiliyor.İstasyon, 1.000 metre derinliğe kadar ulaşan kuyulara sahip bir yeraltı tuz mağarasını kullanmaktadır ve bu mağara 500.000 metreküpten fazla gaz depolama kapasitesine sahiptir. Tesisin yıllık elektrik üretiminin 600 TWh olacağı ve standart kömür tüketiminde yaklaşık 189.000 ton tasarruf sağlayacağı öngörülmektedir. Ayrıca, tesisin karbondioksit emisyonlarını yılda yaklaşık 490.000 ton azaltması beklenmektedir.

Enerji Depolama
Enerji Depolama

Projenin yatırımcısı, Çin'in elektrik ticareti piyasasına katılarak gelir elde etmek amacıyla çeşitli yan hizmetler sunmayı planladığını açıkladı. Projenin yaklaşık 7,1 yıllık bir geri ödeme süresi ile %16,38'lik bir sermaye iç getiri oranı sağlaması beklenmektedir. Shandong eyaleti elektrik şebekesine, pik tıraşlama, frekans stabilizasyonu, faz kaydırma ve bekleme gücü gibi temel güç düzenleme işlevleri sunması bekleniyor.Commentaires


bottom of page