top of page

Çimsa Valencia'da 4.2 Milyon Euro'luk Güneş Enerjisi Santrali Kurdu

Benito Puebla: Güneş Enerjisi Santrali Buñol'da İstihdam ve Sürdürülebilirlik Sağlıyor
Çimsa
Çimsa

Sabancı Topluluğu’nun global markası Çimsa, İspanya Valencia’daki beyaz çimento fabrikasında gerçekleştirdiği 4.2 milyon Euro’luk güneş enerjisi santrali (GES) yatırımını törenle hizmete açtı. GES'in devreye alınması için düzenlenen törene, Valencia Kalite ve Çevre Eğitim Müdürü Jorge Blanco Coll, Bunol Belediye Başkanı Virginia Sanz Ferrus, Valencia Çevre ve Kalite Eğitmeni Jose Vicente Miro Bayarri, Çimsa CEO’su Umut Zenar, Çimsa İspanya Genel Müdürü Onur Yazgan, ID Energy Group CEO’su Benito Puebla ve her iki şirketin üst düzey yöneticileri katıldı.


ID Energy Group tarafından anahtar teslim olarak kurulan ve 7,2 MW kurulu güce sahip olan bu güneş enerjisi santrali (GES), yıllık yaklaşık 12 GWh elektrik üretecek. 14 futbol sahası büyüklüğündeki, 100 bin metrekarelik alanda 11 bin adet güneş paneliyle donatılmış olan güneş enerjisi santrali (GES)'te üretilen enerjinin tamamı Çimsa Cementos tarafından kullanılacak. Bu yatırımla, Valencia'daki fabrikanın enerji ihtiyacının yaklaşık yüzde 18'i karşılanacak. Üretilen yenilenebilir enerji (12 GWh/yıl), yıllık 3.000 ton CO2 salımına denk gelecek.


2021 yılında devraldıkları Buñol Fabrikası ile beyaz çimento alanında dünyanın liderleri arasında yer aldıklarını ve İspanya’da satılan her iki üründen birinin Çimsa markasını taşıdığını belirten Çimsa CEO’su Umut Zenar, törende şu açıklamalarda bulundu: “Sabancı Topluluğu’nun global markası Çimsa olarak, Valencia'daki Buñol Fabrikamızda ID Energy Group ile gerçekleştirdiğimiz önemli bir yatırımın sonuçlarını bugün birlikte kutluyoruz. Global ölçekte iş yapma vizyonumuz doğrultusunda, yalnızca Türkiye'deki değil, yurtdışındaki faaliyetlerimizde de enerji verimliliği ve yenilenebilir enerji inisiyatiflerini artırarak çevresel etkimizi minimize etmeye odaklanıyoruz. Şu an itibarıyla, tüm fabrikalarımızda yenilenebilir enerji kullanım oranımız yüzde 54'e ulaştı. Bugün açılışını yaptığımız güneş enerjisi santrali, bu çabalarımızın somut bir örneğidir. Bu santralde üretilen 12 GWh/yıl yenilenebilir enerji, 3.600 konutun elektrik ihtiyacına eşdeğer. Bu yatırım sayesinde iş süreçlerimizi optimize ediyor ve çevre dostu uygulamalarla sürdürülebilir bir gelecek için sorumluluk alıyoruz.”ID Energy Group CEO’su Benito Puebla ise şunları ifade etti: “Bu proje, Buñol’da önemli bir istihdam sağladı. İnşaat aşamasında birçok yerel personele iş imkânı sunduk ve operatörler, teknisyenler, idari personeller için kalıcı ve kaliteli istihdam yaratmaya devam edeceğiz. Bu projenin en büyük başarılarından biri, yerel topluluk ve bölgedeki şirketlerde ekonomik ve sosyal büyümeyi teşvik etmesidir. Bugün gelinen noktada, hedeflerimize büyük ölçüde ulaştığımızı söyleyebilirim. Santralimiz, yenilik ve sürdürülebilirliğin bir arada nasıl var olabileceğinin bir örneğidir. 7,2 megavat kapasitesiyle bu santral, temiz enerji üreterek yılda 3000 tonun üzerinde CO2 salınımını azaltacak ve çevreye katkıda bulunacak. Böylece, iklim değişikliğiyle mücadelede ve daha yeşil, sürdürülebilir bir geleceği teşvik etme misyonumuzda önemli bir rol oynayacak.”Kommentare


bottom of page