top of page

Çimko Güneş Enerjisi Üretiminde Sektör Lideri Olarak Öne Çıkıyor

Çimko, 49 MW kapasiteli güneş enerjisi santralleriyle halka açık çimento şirketleri arasında en yüksek güneş enerjisi üretim kapasitesine sahip şirket olarak öne çıkıyor ve sektörün lider yenilenebilir enerji üreticileri arasında yer alıyor.
Çimko- Güneş Enerjisi
Çimko- Güneş Enerjisi

SANKO Holding’in çimento sektöründeki lider şirketi Çimko, iklim değişikliğiyle mücadeleye katkıda bulunmak ve düşük karbon ekonomisine geçişte öncü olma hedefiyle yenilenebilir enerji yatırımlarını artırıyor. Çimko, üretim tesislerinin enerji ihtiyacını yenilenebilir kaynaklardan karşılamak amacıyla, 2023 yılında yaklaşık 55 milyon dolarlık yatırım yaparak Ankara, İzmir ve Manisa'da toplam 750 dönümlük alanda 49 MW kapasiteli 6 güneş enerjisi santrali (GES) kurdu. Bu yatırımlarla yıllık yaklaşık 80 milyon KWh elektrik üreterek 16 bin hanenin enerji ihtiyacını karşılamaya başladı.


Kahramanmaraş Pazarcık ve İzmir Dikili'de toplam 55 MW kapasiteli 4 güneş enerjisi santrali için çağrı mektubu alan Çimko, ayrıca 65 MW kapasiteli güneş enerjisi santrali kurmak için başvurular yaparak toplamda 170 MW kurulu güce ulaşmayı hedefliyor. 10 yıl içinde yüzde 100 yenilenebilir enerji kullanma hedefi doğrultusunda çalışmalarını sürdürüyor.

Çimko CEO’su Dr. Önder Kırca
Çimko CEO’su Dr. Önder Kırca

Yenilenebilir enerji yatırımlarında sektörün öncü şirketlerinden biri olduklarını belirten Çimko CEO’su Dr. Önder Kırca, "Çimento üretiminde kullanılan enerjiyi çevre dostu ve sürdürülebilir güneş enerjisine dönüştürmek için önemli bir adım attık. Mevcut kurulu GES kapasitemiz, yıllık 1,3 milyon ton klinker ve 2,6 milyon ton çimento üretim kapasitesine sahip Bartın Fabrikamızın enerji ihtiyacını karşılıyor. Geçmişte yaptığımız ve gelecekte yapacağımız yatırımlarla 10 yıl içinde tüm tesislerimizin enerji ihtiyacını yüzde 100 yenilenebilir kaynaklardan karşılamayı hedefliyoruz. Bu yatırımlar, şirketimizin enerji maliyetlerini düşürmenin yanı sıra dekarbonizasyon ve sürdürülebilirlik hedeflerimize de büyük katkı sağlayacak" dedi.Comments


bottom of page