top of page

Cadde Üstü Şarj Sistemi Uzmanı Trojen Enerji Yatırım Aldı

Cadde üstü elektrikli araç şarj uzmanı Trojan Energy, iddialı büyüme planlarını kolaylaştırmak için 26 milyon sterlinlik önemli bir yatırım aldı.

Finansman turu, BGF'den £8 milyon ve Scottish National Investment Bank (Banka) tarafından £18 milyon takip yatırımını içeriyor.


2016 yılında piyasaya sürülen Trojan Energy'nin özgün şarj teknolojisi, Birleşik Krallık'ta otopark erişimi olmayan dokuz milyon hane için sokak üzeri elektrikli araç (EA) şarjını kolaylaştırıyor.


Birleşik Krallık hükümeti, 2030 yılına kadar yaklaşık 50.000'den fazla olan mevcut genel şarj noktası sayısını 300.000'den fazlasına çıkarma hedefini taşıyor. Bu şarj altyapısı, EA satışlarının hızlı büyümesine destek sağlayacak ve sürücülerin genel şarj noktalarının bulunabilirliği konusundaki endişelerini azaltacaktır. Trojan'ın şarj cihazları, sokak manzarasını kalabalıktan uzak ve 22kW'ye kadar şarj hızları sunarak bu alanda benzersiz bir katkıda bulunuyor. Şirket ayrıca, şarj cihazlarının ve şarj bölgelerinin kullanılabilir hale geldiğini bildirmek için "DEICER" sistemi geliştirmiştir. Şarj cihazları, şu anda Trojan Energy'nin Aberdeen merkezinde üretilmektedir ve şirketin 68 çalışanı bulunmaktadır. Şirket, daha fazla yüksek kaliteli yeşil iş oluşturma taahhüdünde bulunarak Birleşik Krallık'ın net sıfıra doğru ilerlemesine destek sağlamaktadır.


Trojan Energy
Trojan Energy

BGF ve Banka tarafından yapılan yeni yatırım, Trojan Energy şarj cihazlarının Birleşik Krallık genelinde devam eden dağıtımını destekleyecektir. Şirket yakın zamanda yaklaşık 1.300 sokak üstü şarj noktası kurmak için Barnet Belediyesi ile işbirliği yapmış ve Birleşik Krallık genelindeki yeni fırsatlar arasında İngiltere'nin Yerel Elektrikli Araç Altyapısı (LEVI) fonunun bir parçası olarak bulunmaktadır. BGF'den Yatırımcı Keith Barclay, "Trojan Energy'nin büyüme yolculuğuna destek vermekten memnuniyet duyuyoruz, çünkü şarj cihazlarını yaygınlaştırıyor ve otoparka sahip olmayan milyonlarca hane için elektrikli araç geçişini kolaylaştırıyorlar. Şirket yüksek kaliteli bir ürün geliştirdi ve kalabalık olmayan bir çevre unsuru önemli bir ayırt edici özelliktir. İan ve ekibine yakın çalışmayı dört gözle bekliyoruz ve BGF'nin büyüyen 'iklim teknolojisi' portföyüne başka bir yenilikçi şirket eklemekten heyecan duyuyoruz" dedi.


" BGF'den gelen bu yeni yatırımı memnuniyetle karşılıyor ve Bankadan gelen finansmanı takip ediyoruz. Bu finansman Trojan Energy'nin yolculuğuna devam etmesine ve Birleşik Krallık genelinde on binlerce müşteriye hizmet verecek birkaç bin şarj noktası daha kurmasına olanak tanıyacak. Trojan, Birleşik Krallık'ta cadde üstü elektrikli araç şarjının en büyük sağlayıcılarından biri olma yolunda emin adımlarla ilerleyecek ve dünyanın en büyük 'karmaşasız' cadde üstü şarj çözümü olarak çalışmalarımızı sürdürecektir."

-Ian Mackenzie, Trojan Energy CEO'su


Banka'nın İcra Direktörü Nicola Douglas, "Trojan Energy'nin güçlenmeye devam etmesinden memnuniyet duyuyoruz ve şirketin büyüme yolculuğuna destek vermek için daha fazla uzun vadeli destek sunuyoruz. 2022'deki ilk yatırımımızdan sonra bu £18 milyonluk takip yatırımını tahsis etmekten memnuniyet duyuyoruz. Bu yatırım, Trojan Energy'nin yeşil teknolojisinin, İskoçya ve Birleşik Krallık'ın önemli net sıfır hedeflerine ulaşmalarına yardımcı olacak bir parçası olarak uyumlu" dedi.


Anlaşmada danışman olarak görev alan firmalar arasında EY, CMS, Addleshaw Goddard, Shepherd and Wedderburn, WJM, PwC Strategy&, BDO, Jon Addis Consulting, RSC Associates, Apex Consulting ve HR Insights bulunmaktadır. Mevcut yatırımcılar arasında Scottish Enterprise, Equity Gap, Alba Equity ve Social Investment Scotland da bulunmaktadır.Comments


bottom of page