top of page

Avustralyalılar, Ölçeklenebilir Enerji Depolama Geliştirdi

Güncelleme tarihi: 8 Şub

Yeni Güney Galler Üniversitesi'nden (UNSW) araştırmacılar, sulu çinko pil teknolojisiyle ilişkili şarj etme yeteneklerinin üstesinden gelen ve evler ve şebekeler için enerji depolamayı potansiyel olarak yeniden tanımlayan bir teknoloji geliştirdiğini iddia ediyor.

Çinko
Çinko

Sulu çinko piller (AZB'ler), lityum-iyon pil teknolojisinin hakim olduğu yenilenebilir ve sabit enerji depolama pazarında bir alternatif olarak ortaya çıktı. Ancak, bu teknolojinin gelişimi, kimyasal korozyon nedeniyle şarj kapasitesini önemli ölçüde sınırlayan büyük zorluklarla karşı karşıya.

AZB kimyasının faydaları, enerji yoğun çinko metal anot ve sulu tuz çözeltisi elektrolitlerine dayanırken, anotun kimyasal korozyona uğraması pil ömrünü önemli ölçüde azaltmaktadır.

UNSW Kimya Mühendisliği Okulu'ndan bir araştırma ekibi, korozyon sorununu ele alarak pil ömrünü beş ila 20 kat artırabilen çözüm geliştirdiğini belirtiyor.

Yuan Shang, Dr. Priyank Kumar ve Dr. Dipan Kundu gibi araştırmacılar, üç yıl boyunca pil elektrolitine küçük konsantrasyonlarda organik bileşikler ekleyerek bir çözüm üzerinde çalıştıklarını ifade ediyor.

Araştırmacılar, elektrolite %1 konsantrasyonda 1,2 bütandiol eklenmesinin korozyon sorununu çözdüğünü ve ayrıca pil hücresini kısa devre yapabilen dendritik çinko birikintilerini etkili bir şekilde azalttığını belirtiyor.

Son çalışmaları, laboratuvar koşullarında pil döngüsü ömründe beş ila 20 kat iyileşme sağlayarak geliştirmenin ötesinde uygun olduğunu ortaya koyuyor. Bu sonuçlar, Advanced Materials dergisinde yakın zamanda yayınlandı.


Araştırma ekibi, çözümün sulu doğayı koruduğunu, AZB teknolojisinin maliyet ve güvenlik avantajlarını sürdürdüğünü ve sonuçların lityum-iyon pillere yakın olduğunu belirtti.

Kundu, AZB teknolojisinin "madencilik, inşaat ve telekomünikasyon gibi endüstriler için uygun maliyetli ve güvenilir bir enerji depolama seçeneği" olabileceğini ifade etti.

UNSW, tamamen geliştirilmiş bir teknolojinin, bugünkü lityum iyon sistemlerinin üçte bir ila dörtte biri kadar tüketicilere mal olabileceğini öngörüyor.

Kundu, "AZB teknolojisi, küçük ev ve işyerleri için başlayıp büyük şebeke düzeyi kurulumlarına kadar farklı ölçeklerde enerji depolama sistemleri olarak kullanılabilir" dedi.

UNSW ekibi, pil prototipleri üzerinde çalışmaya devam ederek teknolojiyi geliştirmeyi hedefliyor ve ticari odaklı bir yan ürün geliştirmek için finansman arayışında.


Comments


bottom of page