top of page

Avustralya'nın En Büyük Güneş Enerjisi Projesi İlerliyor

Bulli Creek Projesi: Avustralya'nın En Büyük Güneş Enerjisi Çiftliği Olma Yolunda
Güneş Enerjisi
Güneş Enerjisi

Genex Power, İngiltere merkezli mühendislik ve tasarım firması Arup'u, 2 GW kapasiteli Bulli Creek güneş enerjisi projesinin ilk aşamasında proje yönetim mühendisi olarak görevlendirdi. Bu tesis, Avustralya'nın ana elektrik şebekesine bağlanan en büyük güneş enerjisi çiftliği olma yolunda ilerliyor. Yenilenebilir enerji ve enerji depolama çözümleri geliştiricisi Genex, Queensland'in güneydoğusundaki Bulli Creek güneş enerjisi ve batarya depolama projesinin 775 MW kapasiteli ilk aşamasında Londra merkezli Arup'u proje yönetim mühendisi olarak atadı.


Genex ve Japonya'nın en büyük enerji şirketlerinden biri olan ortağı J-Power, Queensland'in Toowoomba bölgesinin yaklaşık 150 kilometre güneybatısında bulunan bu proje için 2024 yılının ikinci yarısına kadar nihai yatırım kararını almayı hedefliyor. Bulli Creek projesi, 2 GW'a kadar güneş enerjisi kapasitesi geliştirme haklarına sahip olup, gerekli planlama, çevre ve miras onaylarını şimdiden almış durumda. Başlangıçta bağımsız bir batarya enerji depolama sistemi kurulması planlanıyordu, ancak Genex'in Fortescue ile uzun vadeli bir elektrik satın alma anlaşması yapmasıyla, projenin ilk aşaması artık 775 MW'a kadar güneş enerjisi kapasitesine odaklanacak şekilde değiştirildi.


Genex, Fortescue ile yapılan anlaşmanın en az 450 MW'lık bir güneş enerjisi projesinin temelini oluşturabileceğini ve 775 MW kapasiteli ilk aşamanın Ulusal Elektrik Piyasası'ndaki en büyük proje olma potansiyeline sahip olduğunu belirtti. Sidney merkezli Genex, 400 MW/1.600 MWh kapasiteli bir batarya enerji depolama sisteminin, ilk güneş enerjisi aşamasını takip edeceğini ve proje sahasında toplam 2 GW kapasiteye kadar daha fazla güneş enerjisi ve/veya enerji depolama aşamaları için potansiyel bulunduğunu açıkladı. Kanada merkezli PCL Construction, 2026 yılında ilk enerji üretiminin hedeflendiği bu projenin ilk aşaması için mühendislik, tedarik ve inşaat sözleşmesini imzaladı.Comments


bottom of page