top of page

Avrupalı Güneş Enerjisi Panel Üreticileri AB'den Acil Destek İstiyor

Güneş Enerjisi Paneli Üreticilerinden AB'ye Acil Çağrı: Destek Bekleniyor.

Güneş Paneli
Güneş Paneli

Brüksel, 30 Ocak (Reuters) - Avrupa'nın güneş enerjisi paneli üretim endüstrisi, Çin ithalatından kaynaklanan fiyat baskısı altında yerel firmaların kapanmasını önlemek için Avrupa Birliği'nin acil önlemler almasını talep etti. Reuters tarafından görülen bir mektup bunu gösterdi.

Son aylarda birçok Avrupa güneş enerjisi paneli üreticisi, ithalatın baskısı ve Avrupa depolarında biriken güneş paneli parçalarının fazlalığı nedeniyle fabrikalarını kapatma planları açıkladı ve bu durum fiyatları düşürdü.


Avrupa Solar Üretim Konseyi (ESMC) adlı endüstri grubu, Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen'e gönderilen bir mektupta, hızlı yardım sağlanmazsa AB'nin birkaç hafta içinde işleyen güneş fotovoltaik modül üretim kapasitesinin yarısını kaybetme riskiyle karşı karşıya olduğunu uyardı. Mektupta, "Gelecek 4-8 hafta içinde, büyük AB güneş paneli modülü üreticileri ve Avrupa tedarikçileri, fazla acil önlemler hızla uygulanmazsa üretim hatlarını kapatmaya hazır" denildi.


ESMC, AB'nin aşırı stokları almak için bir şema dahil olmak üzere acil önlemler başlatmasını ve yerel güneş enerjisi paneli üreticilerine hükümet desteğini artırmak için devlet yardım kurallarını değiştirmesini talep etti. Eğer bu önlemler hızlı bir şekilde uygulanamazsa, AB ayrıca ithalatın artmasına karşı koruma önlemleri içerebilecek "koruma" önlemlerini de düşünmelidir, dedi.


Avrupa, geçen yıl rekor 56 GW yeni kapasite kurarak güneş enerjisini hızla genişletiyor. Ancak bu hızlı büyüme, iklim değişikliği hedeflerine ulaşmak için hayati önem taşırken, aynı zamanda Çin'den ithal edilen bileşenlere ağırlık vermektedir, bu da bazı diğer endüstri gruplarının Çin'den gelen tedariki bozabilecek tarifeleri desteklememesine ve yeşil enerjinin yayılmasını potansiyel olarak yavaşlatabileceği endişesine yol açmaktadır.

İsviçre'nin Meyer Burger (MBTN.S), bu ay Almanya'daki zarar eden üretim tesisini hükümetin vadettiği finansmanı sağlamaması durumunda kapatma planları açıklayan Avrupa şirketlerinden biridir.Comments


bottom of page